Balancing and orientation analysis and implementation of quadrotor flying robot
Dört rotorlu uçan robot denge ve yönelim analizi ile uygulaması
  1. Tez No: 328468
  2. Yazar: OĞUZ GORA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, dört rotorlu uçan robotun kontrolünü, dengesini ve yönelim açılarını incelemektedir. Uçan robot için geliştirilmiş olan test platformu kullanılmıştır. Uçan robota harici takılan IMU yardımıyla alınan oryantasyon verileri, kablosuz olarak bilgisayara taşınmaktadır. Taşınan veriler Matlab ve Python programı ile analiz edilmektedir. Böylece, sistemin kumandadan aldığı hareket komutlarını çalıştırırken gösterdiği gerçek zamanlı davranışlar analiz edilmektedir. Uygulama için dokuz serbestlik derecesine sahip bir oryantasyon sensörü, Xbee Explorer modülleri, Walkera Ufo 5# dört rotorlu uçan robotu kullanılmıştır. Çalışmada dört rotorlu uçan robotun threshold kontrolü de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis reviews the control, balance and orientation angles of quadrotor flying robot. A testbed is designed and used for the flying robot. The orientation data that is acquired by orientation sensor which is externally mounted to quadrotor flying robot is transferred by wireless communication to the computer. The transferred data are analyzed by Matlab and Python software platforms. Thus, Real Time behaviors of the remotely controlled system are performing is analyzed. The hardware consists of 9-Degrees of Freedom Orientation Sensor, Xbee Explorer Modules, Walkera Ufo 5#. In the study, the threshold control of quadrotor flying robot is successfully completed.