Günümüz bilgi sistemleri için kullanıcı düzeyi görev aktarımı modeli kullanan bir programlama ortamının tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a programming environment utilizing user space process migration model for contemporary information systems
  1. Tez No: 269832
  2. Yazar: ERKAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TÖRECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Görev aktarımının ve ilgili tekniklerin ?yük dengeleme?, ?aksaklığa katlanma?, ?bakım / yaşatma? ve ?paraleleştirme ve yüksek işlem gücü gerektiren problemler? dışında uzun ömürlü görevlerin gerçekleştiriminde de önemli katkı sağlayacağı belirlenmiştir. Uzun ömürlü görevlerin anahtar olduğu yaygın uygulamalar ?süreklilik kurgulu web uygulamaları? ve ?iş akış yönetimi uygulamaları? olarak verilebilmektedir.Yapılan çözümleme, tasarım ve gerçekleştirim çalışmaları sonunda mantıksal görev / fiziksel görev tanımları yapılmış, mantıksal görevlerin üzerinde geliştirilip işletilebildiği bir ortam geliştirilmiştir. Buna ek olarak geliştirilen ortam üzerinde iş akışı ve süreklilik kurgulu web uygulamalarının örneklendiği örnek bir proje de doğrulama amaçlı olarak gerçekleştirilip sunulmuştur. Önerilen yöntemin mantıksal görevleri fiziksel görevlerden bağımsız olarak tekil dizge görünümü altında işletebildiği ve fiziksel görevler arasında aktarımı olanaklı kıldığı gözlemlenmiştir.Görev aktarımının günümüz bilgi sistemleri için de oynayabileceği anahtar rol olduğu, kullanıcı düzeyi uygulamalarda yer alabileceği ve yaygın elde edilebilen altyapılarda düşük maliyetlerle uygulanabileceği geliştirilen ortam ve sunulan deneysel uygulamayla gösterilmektedir. Çalışma, görevler arası iletişimin sayutlama katmanı, derleyicisi ve çalışma zamanı bileşenleri ile özgün bir programlama dili, kalıcı nesne sunucusu ve görev aktarımını olanaklı kılan programlama unsurları havuzu gibi yapıları tanımlamaktadır. Bu altyapı hem görev aktarımı hem de boyut yönelimli programlama yönünde gelecek araştırmalar için temel bir çatı olarak da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Apart from the fields like ?load balancing?, ?fault tolerance?, ?sustainability / maintenance? and ?problems requiring parallelizm and high processing power?, ?long living processes? are identified as another application area for process migration. ?Web applications with continuity? and ?workflow applications? can be given as applications for which long living processes play key role.The analysis, design and implementation studies resulted in definition of ?host processes? and ?logical processes?, and in development of an environment that supports development and execution of logical processes. Additionally, an experimental project that exemplifies web applications with continuity and workflow has been implemented on the environment. It is observed that the proposed method is capable of executing the logical processes independent of host processes, and the logical processes can be moved between the host processes.It is shown by the environment developed and by the experimental application that process migration can have a key role in contemporary information systems, can take place in user space applications, and can be implemented at low costs on widely available infrastructures. The study defined a layer for abstraction of interprocess communication, an environment specific programming language with compiler and runtime, a persistent object server, and a repository with the capability of migrating processes. This infrastructure is also deemed as a fundamental framework for further researches in both process migration and aspect orientation.