Hemimisel kaplı alumina/sds kullanarak toprak örneklerinden uranyumun ayrılması ve önderiştirilmesi
Separation and preconcentretion of uranium using hemimicelle coated alumina/sds from soil samples
  1. Tez No: 328491
  2. Yazar: DUYGU TOTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MERDİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, , uranil katyonu (UO22+, U(VI) ) için, duyarlı ve seçici bir katı faz ekstraksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Alumina sorbenti, sodyum dodesil sülfat varlığında pirokatekol viole ligandı ile modifiye edilerek, hemimisel katı faz ekstraksiyon sorbenti elde edilmiştir. Hemimisel katı faz sorbentinin FTIR spektrometresiyle karakterizasyonu yapılmıştır. Hazırlanan bu sorbent ile, sulu çözeltiden U(VI)'nın ayrılması ve zenginleştirilmesi yapılmıştır. U(VI) tayini, arsenozo-III reaktifi kullanılarak UV-görünür spektrofotometresiyle yapılmıştır. Hemimisel sorbentte absorplanan U(VI), nitrik asit ile elüe edilmiştir. Bu çalışmada, optimum pH, optimum sorbent miktarı, optimum ligand miktarı, optimum geri alma çözeltisi, optimum misel miktarı, örnek hacmi gibi parametreler incelenmiştir. Optimizasyon verileri; pH 7, pirokatekol viole miktarı 40 mg, SDS miktarı 20 mg, alumina 1 g ve 5 mL 0,25 M nitrik asit çözeltisi ile geri alma olarak belirlenmiştir. Geliştirilen bu yöntem standart toprak örneklerindeki uranyum (VI) iyonlarının zenginleştirilmesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a sensitive and selective solid phase extraction procedure for the determination of trace of , uranyl cation (UO22+, U(VI) ) has been developed. An alumina-sodium dodecyl sulfate coated on with pyrocatechol violet was used for preconcentration and determination of uranyl ion by spectrophotometry method using Arsenazo III reagent. Hemimicel solid phase sorbent was characterized with FTIR Spectroscopy. This sorbent was used seperation and preconcentration for uranyl ion. Uranyl ion which adsorbed on hemimicel sorbent was eluted with nitric acid. In this study, the effects of parameters such as optimum pH, optimum sorbent, optimum ligand amount, optimum eluation solvent, optimum hemimisel amount and sample volume were examined. Optimization data; pH 7, amout of pyrocatechol violet as 40 mg, amount of SDS as 20 mg, amount of alumina as 1 g and 5 mL 0,25 M nitric acid as elution solution were determined. This developed method was applied for preconcentration of uranium (VI) ions from standard soil samples.