Kültürel peyzaj alanlarının korunmasına yönelik ilkeler: İstanbul Boğaziçi örneği
Principles for the conservation of cultural landscape areas: Istanbul Bosphorus sample
- Tez No: 328521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ERDEN ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Doğa ile insanoğlu ve yarattığı kültürün etkileşimi ile oluşan ve bu etkileşimin önemli somut ve soyut ürünlerini barındıran alanları tanımlamak için kullanılan kültürel peyzaj kavramı, ilk olarak kültürel coğrafyacılar tarafından kullanılmaya başlanmış daha sonra birçok farklı çalışma alanının konusu haline gelmiş olan bir kavramdır. Kültürel peyzajlar sahip oldukları, doğa ve insan etkileşimi ile şekillenmiş, istisnai ve özgün özellikleri ile doğal ve kültürel mirasın korunmasında ele alınan önemli bir konudur. Kültürel peyzaj alanları, doğal, arkeolojik, tarihi, kültürel birçok değeri bir arada barındırabilen alanlar olarak, koruma konusunda belli açılardan farklılıklara sahiptir.İstanbul Boğaziçi, sahip olduğu, konum, topografik yapı, iklim ve bitki örtüsü gibi doğal özellikleri ve tarihsel süreç içinde doğa ile uyumlu şekilde gelişmiş yerleşim düzeni, kültürel yapının bir parçası olarak oluşturulup kullanılmış yeşil alanları, sivil mimarinin bir parçası olarak yalıları ile bir kültürel peyzaj alanı olarak UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne aday ve üye olabilecek niteliktedir. Alanın kültürel ve doğal değerlerinin korunmasına yönelik planlama ve yönetim araçlarının yetersizliği gibi nedenler sahip olduğu üstün evrensel değerlerin yok olması tehlikesi yaratmaktadır. Boğaziçi'nin korunmasında ve sahip olduğu değerlerin sürekliliğinin sağlanmasında kültürel peyzaj alanları için belirlenen koruma ilkelerinin yol gösterici olarak kullanılması ve alanın bir Dünya Mirası olarak tescillenmesi gereklidir
Özet (Çeviri)
Cultural landscape concept is used for defining areas which are evolved by nature-human/culture interaction and have important tangible and intangible products of the interaction, it had been used firstly by cultural geographers afterwards it became the issue of many different areas. Cultural landscapes, are an important issue regarding conserving cultural heritage, for which they have exceptional and unique specialities shaped with nature and human interaction. Cultural landscape areas consist of many values such as natural, archaeological, historical, cultural, have differences about conservation in many aspects.Bosphorus Istanbul, with its natural features such as its location, topographical structure, climate and flora, its residential area which is developed in historical process naturally compatible, its green areas formed and used as a part of the cultural structure, its waterside residences in the concept of civil architecture, as a candidate and member, has the qualifications for UNESCO?s World?s Heritage List. Factors such as lack of planning and management tools for the conservation of cultural and natural values of the field, creates a danger of destruction of its outstanding universal values. The principles which designated for conservation of cultural landscape areas should be used as a guide for the conservation and providing sustainability of the values of the Bosphorus and Bosphorus should be registrate as a World Heritage.