İlköğretim öğrencilerine yönelik bilgisayar destekli öğretim yazılımları için ekran tasarımı ilkeleri
Screen design principles of computer-aided instructional software for elementary school students
- Tez No: 328522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin mevcut öğretim yazılımları ekran görüntüleri ile ilgili görüşleri anket aracıyla değerlendirilmiş ve anket verilerinden elde edilen sonuçlarla öğretim yazılımı ekranları için ilkeler önerilmiştir. Çalışma kapsamında bilgisayar destekli öğretime yön veren öğrenme kuramları, eğitim teknolojisinin günümüze kadar geçirdiği evreler ve bilgisayar destekli öğretim yazılımları incelenmiştir. Öğretim Yazılımları Ekran Tasarımı anketini 142 kişiden oluşan Şehit Öğretmen Hasan Akan İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri değerlendirmiştir. Bu anket Bilden, Eurosoft ve Kraker yazılımlarının ekran görüntülerini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular yorumlandığında; karmaşıklıktan uzak, basit yapıda grafiklerin, canlı renklerle oluşturulmuş animasyonların, sade, kolaylıkla adapte olunabilecek ekran görüntülerinin öğrencilerin beğenisini kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, sixth grade students? views on the existing educational software displays were evaluated from the data of the survey questionnaires and the results from the survey data is used for suggesting principles about educational software displays. Within the scope of this study learning theories guiding computer-aided education, chronological phases of educational technology and computer assisted educational software were examined. The Instructional Software Screen Design survey was answered by sixth grade students of Şehit Öğretmen Hasan Akan Primary School. This survey was developed to evaluate the screen design of Bilden, Eurosoft and Kraker software. According to the findings, simple structured graphics, animations created with vivid colors, easily adapted screen shots were seen to earn the appreciation of students.