Milletlerarası usul hukukunda teminat
Security for cost in international civil procedure law
- Tez No: 328530
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Hak arama hürriyeti en temel insan hakkı olup, yabancılarda bu hakka sahiptirler. Ancak bu hakka getirilen en önemli sınırlama olan yabancıların teminat gösterme yükümlülüğü (cautio judicatum solvi), MÖHUK'un 48. maddesinde düzenlenmiştir. Türk hukukunda başta teminatın miktarı olmak üzere uygulamadan kaynaklanan bazı problemler, yabancıların mahkemeye ulaşma hakkını engellemektedir. Özellikle AİHM kararları kapsamında yaptığımız incelemede davacının mahkemeye ulaşma hakkının özüne zarar verecek miktarda belirlenen teminatın AİHS'in 6. maddesine aykırılık oluşturduğu açıkça görülmektedir. Bunun yanında çalışmamızda, AB Hukukunda yer alan ayrımcılık yasağı bağlamında yabancıların teminat gösterme yükümlülüğü hakkında verilen ATAD ve özellikle İngiliz Mahkemelerinin kararları incelenmiştir. Türk hukukunda yabancıların teminat gösterme yükümlülüğünün adil yargılanma hakkı dikkate alınarak uygulanması ve gerekli değişikliklerin yapılması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Access to justice is a fundamental human right and foreigners also have this right. However, the most essential restriction for this right is the requirement of security for cost for foreigners (cautio judicatum solvi) is regulated in Article 48 of the Turkish Code on Private International Law and International Civil Procedure. In Turkish law, particularly the amount of security for costs and other problems which derive from practice prevent foreigners? right to access to court. In particular, after the examination of ECHR decisions, it is apparent that an order for security infringe the plaintiff?s the very essence of the effective rights to access to courts and the right to a fair trial under Article 6 of the ECHR. Furthermore, this study examines ECJ and English Court decisions in terms of foreigners? security for cost obligation in the context of the prohibition of discrimination in EU law. Foreigners? securities for costs obligation should be practiced pursuant to the right to a fair trial and necessary amendments shall be done in Turkish Law constitute the aim of our dissertation.