Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinde temalar
The themes of Necip Fazıl Kısakürek's poems
- Tez No: 328540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet devri Türk şiirinin ustalarından Necip Fazıl Kısakürek'in bütün şiirlerindeki temalar tespit edilmiş ve kronolojik olarak incelenmiştir. Temaların incelenmesine zemin teşkil etmek üzere, Giriş bölümünde Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Türk şiirinin durumu ve Necip Fazıl'ın şiirinin nasıl teşekkül ettiği üzerinde durulmuş, şairin şiir anlayışı hakkında bilgi verilmiş, şiir kitaplarının özellikleri anlatılmıştır. Necip Fazıl'ın bütün şiirlerinde yer alan temalar beş ana bölümde incelenmiştir. Bu bölümlerin başlıkları şöyledir: ?Metafizik ve Din?, ?İnsan ve Halleri?, ?Mekân ve Eşya?, ?Zaman?, ?Dava ve Cemiyet?. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, all the themes of Necip Fazil Kisakurek, one of the masters of the Turkish Republic Period poetry, have been identified and chronologically examined. In order to pave the way for examining the themes, in the Introduction chapter the condition of the Turkish poetry in the beginning of the Republic Period and how Necip Fazil?s poetry took shape have been emphasized, the poet?s perception of poetry has been revealed, the characteristics of the poetry books have been explained. The themes which appear in all the poems of Necip Fazil have been studied in five main sections. The titles of these sections are: ?Metaphysics and Religion,? ?Human and His Behaviors,? ?Place and Objects,? ?Time,? ?Cause and Society.? In the Conclusion a general evaluation has been carried out.