Vergi Hukukunda elektronik imza uygulamaları ve adaptasyonu
Electronic signature aplication and adaptations in Tax Law
- Tez No: 328539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN BARLASS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgisayar teknolojilerindeki süratli gelişim devlet anlayışında da hızlı bir değişim ve yenileme sürecini başlatmış ve küreselleşmenin yarattığı zorlayıcı ivmenin de katkısı ile iletişim ve bilişim teknolojilerinin hem özel kesimde hem de kamuda etkin olarak kullanımı gerekliliği aşamasına gelinmiştir. Dünyadaki teknolojik ilerlemeler ve küreselleşmeyle yaşanan değişim sonucu, klasik devlet anlayışından, katılım ve paylaşım temelli, teknolojiyi kullanan ve kullandıran, şeffaf devlet anlayışına geçilmiştir.Küreselleşmeyle gelen elektronik vergi yönetimi, elektronik vergi sistemi, elektronik ticaret, elektronik sözleşme, elektronik devlet kavramlarının mihenk taşı ise hiç kuşkusuz fertlerin ve kurumlar adına kurum temsilcilerinin özgür iradelerini hukuki çerçevede ispat ve ifade edebilecekleri elektronik imzadır. Teknolojideki bu ilerlemeler elektronik vergi sistemi, elektronik vergi yönetimi, online vergi uygulamaları ve elektronik denetim gibi kavramlarla vergi hukukuna da yansımıştır. Bu elektronik sistemlerin hayata geçirilmesi ise vergi hukuku kapsamında ortaya çıkan irade beyanlarının içeriğinin ve işlem yapanların kimliklerinin güvenli olarak tespitini temin eden, bu yönüyle kilit bir işlevi gören elektronik imzanın kullanımı ile doğrudan ilişkilidir. Anılan gelişime paralel olarak, vergi idarelerinin kendi aralarında, diğer kurumlarla ve vatandaşla iletişimi revize edilecektir. Bu bağlamda elektronik imza kullanılarak oluşturulan belgelerin ispat ve delil niteliği ile bağlantılı konularda, vergi yasalarının uluslararası mevzuatla uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Elektronik imzanın bankacılık, konsolosluk,ticaret, sözleşmeler, gümrük işlemleri, vergi beyannameleri, elektronik noter, elektronik denetim ile vergi idaresinde ayrıca vergi yargılamasında kullanım imkanı mevcuttur. Elektronik imzanın vergi hukukunda kullanımı ile zaman, iş gücü ve kırtasiye masraflarında israfın önlenmesi, idare- mükellef ilişkilerine yeni bir boyut getirmesi, yolsuzluk ve rüşvetle mücadelede idarenin etkinliğinin artması beklenirken, maliyet, güvenlik, teknolojiye uyum gibi çözümlenmesi gereken bazı sorunlarla da karşı karşıya gelinmesi kaçınılmaz görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Fast development in computer Technologies has started a fast change and renovation process in concept of state and has brought us to using communication and information Technologies both in private and in public sector effectively as a requirement of propel lan t of globalization. As a result of globalization and technologic progresses in the world, it has been passed from classical concept of state to“participation and share based concept of state that uses technology and make it used”.Touchstone of electronic tax management, electronic tax system, electronic trade, electronic agreement, electronic state concepts after globalization is the electronic sign by which individuals and representatives working on behalf of organizations can prove and Express their freewill within juridical frame. These progresses in technology are reflected in law of taxes with the concepts of electronic tax system, electronic tax management, online tax practices and electronic supervision. Moreover, realizing these electronic systems is directly related to content of declaration of intention and usage of electronic sign working as a key factor in identifying those who take action. In parallel with the progress mentioned, communication of tax administrations with each other and other organizations and citizens will be revised. In this sense, for subjects exemplariness of proof and evidence, documents formed by using electronic sign is needed to be accorded with international statutes of tax clauses. Opportunity to use electronic sign is available in consulship, judgment, trade, agreements, customs transactions, tax declarations, electronic notaiy, electronic supervision, tax administration and also in tax judgment areas. Thanks to usage of electronic sign in law of tax, on one hand, it's expected that activity of administration in straggle against abusiveness and corruption will be higher, and it will bring new dimensions to preventation of waste in the expense of stationary stuff, time, labor force and relationships between administrative and taxpayer; on the other hand, it seems that facing off against some problems that are needed to be solved such as expense, security, adoption to technology is inevitable.