XVII. yüzyıl askeri gelişimi ve Osmanlılar: 1660-64 Osmanlı-Avusturya savaşları
The 17th century military development and the Ottomans: The Ottoman-Habsburg wars of 1660-64
  1. Tez No: 328559
  2. Yazar: ÖZGÜR KOLÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN M. EMECEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa askeri tarihi ile ilgilenen araştırıcılar, 16.-18. yüzyıllar arasında bir dönemde Avrupa kıtasını derinden etkileyen ve modern devlet aygıtının oluşmasında öncülük rolü üstlenen bir ?askeri devrim? yaşandığını iddia etmektedirler. Günümüzde yaygın biçimde ?askeri devrim tezi? olarak adlandırılan bu anlayışa göre, batılı güçlerin dünyanın geri kalanı üzerinde kurdukları siyasî ve askerî tahakkümün kökenleri bizatihi bu dönüşümde aranmalıdır. Bu noktada, dünya askerî tarihinin önemli bir parçası olan Osmanlı İmparatorluğu'nun tartışmalara dâhil edilmesi gerekmektedir. Bu doktora tez çalışması, ?askeri devrim? tartışmasında Osmanlılara bir yer açma amacını taşımaktadır. 16. yüzyılın sonu ve 17. yüzyılın başında ilk örnekleri görülmeye başlayan askeri yeniliklerin olgunlaşmış ve standart uygulamalar haline gelmiş biçimlerini inceleyebilmek için 1660?64 savaşları vazgeçilmez bir sınama sahası sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the second half of the 20th century, European military historians has elaborated the scholarly view of a ?military revolution? that changed the European continent in the 16-18th centuries and paved the way to the formation of the modern state. According to the military revolution thesis, the global dominance of western powers over the world owed much to military changes in the early modern period. At this point, it seems important to bring in the Ottoman early modern military experience into the debate. This study aims to place the Ottoman military structure within the early modern military revolution debate. In this respect, the Ottoman-Habsburg wars of 1660-64 appear to be an indispensible example to check the supposedly overwhelming effects of the so-called military revolution since it has been asserted that the vital changes had taken place towards the end of the 16th and in the beginning of the 17th century.