Ulusal bilgi politikaları ve bilgi merkezleri
Information policies and information centers
  1. Tez No: 328560
  2. Yazar: FATİH CANATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Bilim ve Teknoloji, Archive, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İkinci Dünya Savaşından sonra gelişmiş ülkelerde toplumsal hayatın tüm alanlarında değişime neden olan bilgi odaklı yapılanmalar ortaya çıkmıştır. Üretimin temel unsuru haline gelen bilgi, aynı zamanda ?bilgi? tabanlı toplumsal yapıların ve ulusal politikaların oluşturulmasında da etken faktör olmuştur. Bundan dolayı bilgiye olan toplumsal talep artmış ve bunun sonucu olarak bilgi merkezleri de önemli bir çekim merkezi olmuştur. Türkiye'de ulusal düzeyde bilgi sistemlerini ve bilgi hizmetlerini düzenleyen bir bilgi politikasının bulunmaması bilgi merkezlerini, kütüphaneleri, arşivleri ve bununla birlikte bilgi toplumu olma yolunda adımlar atan Türkiye Cumhuriyetini de olumsuz yönde etkilemektedir. Ulusal bir bilgi politikasının varlığı Türkiye'nin hem sosyo-ekonomik kalkınmasına yarar sağlayacak hem de bilgi toplumu vizyonunu gerçekleştirmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
After the World War II, advanced countries have undergone information-oriented formations that would affect all areas of social life. Information has not only become the basic element of production, it also has been the efficient factor in shaping the national politics and ?information? based social structures. On account of this fact, the demand for information has risen and consequently information centers have turned into centers of attraction. As Turkey do not have any information policy that would regulate the national information systems and services, information centers, libraries, archives and in general the nation have been negatively effected. The existence of a national information policy would not only contribute to the socio-economic development of the Turkish Republic, it would also aid the Republic to carry out its vision of information society.