Kurumsal yönetimin firma değer ve performansına etkileri: İMKB-100 üzerine bir uygulama
Influence of corporate governance on company value and performance: An IMKB-100 application
- Tez No: 328569
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HÜLYA TALU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kurumsal Yönetim anlayışı pay sahipleri ile ilişkilerin düzenlenmesi, kamuyu aydınlatma ve şeffaflığın sağlanması, menfaat sahiplerinin çıkarlarının gözetilmesi ve yönetim yapısının iyileştirilmesine yönelik olmak üzere dört grupta düzenlemeler içermektedir. Kurumsal yönetim uygulamaları ülkemizde henüz gelişme aşamasındadır. Ancak SPK tarafından yayınlanan Seri : IV No:56 sayılı Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğ ile getirilen zorunluluklarla birlikte gelişimin hızlanması beklenmektedir.Çalışmada kurumsal yönetim uygulamaların firmaların likidite yapılarına, devir hızlarına, mali yapılarına, karlılıklarına ve hisse değerlerine yapmış olduğu etki araştırılmıştır. Bu amaçla IMKB Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan IMKB-100 firmaları ile IMKB Kurumsal Yönetim Endeksinde yer almayan IMKB-100 firmaları arasında çeşitli göstergeler açısından farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan firmaların ilgili dönemlerde göstermiş oldukları performans ve değerleri ile Kurumsal Yönetim Derecelendirme skorları arasındaki korelasyon incelenmiştir.Elde edilen bulgulara göre firmaların kurumsal yönetim uygulamalarının bazı göstergeler açısından işletmeye olumlu katkıda bulunduğu gözlenmiştir. Firmaların elde etmiş oldukları Kurumsal yönetim derecelendirme skorları açısında ise en yüksek açıklama seviyesine Menfaat Sahipleri bölümünden aldıkları skorun sahip olduğu belirlenmiştir. Uzun vadede Kurumsal yönetim uygulamalarındaki gelişmelerin ülkemiz açısından firma ve diğer ilişkili taraflar açısından olumlu sonuçlar doğuracağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of corporate governance includes regulations in four groups that are to regulate relations among shareholders, to provide public disclosure and transparency, to consider the benefits of stakeholders, and to improve the management structure. Corporate governance applications are still in the development stage in Turkey. However, it is expected to gain momentum as a result of new obligations that were issued at the end of 2011.In this study, the impact of corporate governance applications on the firms? performance and value were investigated. In this respect, Istanbul Stock Exchange National 100 Index companies which are listed in Istanbul Stock Exchange Corporate Governance Index and which are not were compared based on various indicators. In addition, the correlation between the performance and value of Corporate Governance Index companies and Corporate Governance Rating scores were examined for the related terms.According to the findings, corporate governance applications of companies for some indicators have a positive contribution to the company. Based on the Corporate Governance Rating scores, it was determined that the score of stakeholders has the highest disclosure level. In the long-term, it is expected that developments in corporate governance applications in Turkey will provide favorable outcomes for companies and other related parties.