Soytürkçülerden milliyetçi muhafazakarlığa Türkiye'de milliyetçi siyasetlerin Aleviliğe bakışı (1930-1980)
The overwiew of alevisim of the nationalist politics in Turkey, from the racist turanists upto nationalist conservatism
  1. Tez No: 328603
  2. Yazar: GÖNÜL TELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Resmi milliyetçiliğin sağında yer alan milliyetçi yaklaşımın 1930?1980 arasında Aleviliğe bakışlarının nasıl bir seyir izlediği incelenirken, Aleviliğin özü ve milliyetçiliğin farklılaşan siyasetlerinin oynadığı rol önem arz etmektedir. Aleviliğin, heterodoks, gnostik ve senkretik yönüyle okunmasıyla, milliyetçiliğin oluşumundan milliyetçi muhafazakâr çizgiye geçişine değin uyguladığı politikaların, neden Alevilerle buluşamadığı ve Alevilere bakışta neden değişime sebebiyet verdiği kolaylıkla açıklanabilir. XX. yy'ın başında ilk defa Alevilere yönelik çalışmalar, Türkçüler tarafından yapılmıştır. Hroch'un teorisinden faydalanarak hem milliyetçiliğin oluşum süreçleri hem de milliyetçilerin Alevilerle bu teori çerçevesinde hangi noktada buluştuğu gözlenebilir. 1930?1946 yılları arasında tek millet anlayışı, ırkçılık yaklaşımlarıyla şekillenerek Alevilerin kimliğini öteleyen Türk kimliğini ön plana çıkaran tekçi siyaset hâkim olmuştur. Tekçi bir siyaset izlenmesine rağmen Alevileri içe alan siyasi yaklaşım sergilenmiştir. 1960'lı yıllara gelindiğinde ise tek millet düşüncesinin yanına Ortodoks Sünni İslam'ın tek din olarak milliyetçi siyasete girişiyle Aleviliğe bakış olumsuz bir hal almış ve elitist kesim dışında şiddet olayları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of this study is what is the point of view of Nationalist understanding, which stays at the right side of official nationalism, over Alevism at the years between 1930-1980, also with focusing the fundamentals of Alevism and the role of differention politics of nationalism. By studying Alevism with its heterodox, agnostic and sencretic sides, the reason of politics of nationalists and conservative nationalists? struggles with Alevism and their changing thoughts about Alevis can easily be described. The first studies about Alevis made by Turkists in 20th century. Formation process of nationalism and Alevi part of it can be observed by deriving benefit from Hroch?s theory. ?One nation? concept at the years between 1930-1946, made the Alevi identity inconsiderable and Turkish identity as a leading identity in facist way. Although there was a ?one nation? aim, Alevi?s also added to view of politics in somehow. When the date was 1960?s, an addition to one nation concept, Orthodox Sunni Islam became the ?only? belief for nationalist policies; and as a result of this, view of Alevism changed in negative way and phisical violance incidents happened other than elitists.