Demokrat Partinin seçim stratejilerinin yazılı basına yansıması (1950 genel seçimleri)
Reflection of election strategies of Democratic Party in the press
  1. Tez No: 328628
  2. Yazar: BÜŞRA SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Siyasal iletişim, siyasal partilerin kendi ideolojilerini seçmene anlatma amacıyla düzenlendikleri her türlü iletişim stratejilerini kapsayan bir olgudur. Yalnız siyasal partilerin seçim propagandası için değil, demokrasi kültürünün yerleşmesinde de, siyasal iletişim uygulamaları ve kitle iletişim araçlarının doğru kullanımı büyük önem taşımaktadır. Siyasal iletişimi tam anlamıyla kavrayabilmek için, bu bağlamda değerlendirilebilecek geçmiş uygulamaların da incelenmesi gerekliliğinden yola çıkarak hazırlanan bu tez çalışması, siyasal iletişim olgusunu Demokrat Parti'nin stratejik iletişim çalışmaları doğrultusunda ele almayı amaçlamaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, siyasal iletişimin teorik gelişimine öncülük eden propagandaya değinerek, siyasal iletişim ve siyasal reklamcılık kavramları açıklanmış; böylece konunun kuramsal içeriği hakkında genel bir bilgi verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde, muhalefet ve iktidar yıllarında Demokrat Parti'nin iletişim stratejileri, Cumhuriyet Halk Partisi ile kurduğu ilişkilere de yer verilerek; mitingler, afişler, el ilanları, basın ve radyo olmak üzere alt başlıklara ayrılarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, sonucu bakımından olduğu kadar, hazırlanışı bakımından da özgünlüklere sahip olan 14 Mayıs 1950 tarihli Genel Seçimlerde, Demokrat Parti'nin uyguladığı mesaj stratejilerini analiz etmek amacıyla dönem gazeteleri taranmış ve elde edilen bulgular kategorilere ayrılarak incelenmiştir. Bu bölümde dolaylı gözlem yöntemi uygulanarak literatür taraması yapılmış ve çalışmada vurgulanmak istenen düşüncenin varlığı doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political communication is a phenomenon that covers all kinds of communication strategies of political parties which they held in order to tell their strategies to the electorates. It's not important for the election propaganda of political parties but also has great importance in the settlement of democracy culture and use of political communication applications and mass media tools. In order to comprehend the political communication exactly, this study was prepared based on the necessity of examination of the past applications that will be evaluated in this manner and aims to discuss political communication phenomenon in accordance with the strategic communication activities of Democratic Party.In the first part of the study, it is mentioned about the propaganda leading the theoretical development of political communication and tried to give information about institutional content of the subject by explaining the concepts of political communication and political advertising.The communication strategies of Democratic Party during the years that it was in power and the opposition, the relations of it with the Republican People's Party took part in the second part of this study and public meetings, posters, bills, flyers, press and radio are examined after divided into two sub-headings.In the third part of the study, the newspapers of the 1950s are scanned and the obtained findings are examined after categorizing in order to analyze the message strategies implemented by the Democratic Party during the General Elections in 14th May 1950 which has originality in terms of preparation as well as its results. In this section, the literature search is made by applying indirect observation method and the presence of thought to be emphasized is tried to be confirmed.