Türkiye'de çok partili dönemde sağ merkez ve muhafazakar partilerin reklam stratejileri: Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi örneği
Centre-right and conservative parties advertising strategies in the multi-party period in Turkey example of Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi
- Tez No: 509386
- Danışmanlar: DOÇ. SELMA KOÇ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Journalism, Advertising, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Temsili demokrasilerde halkın yönetme yetkilerine talip olan siyasal aktörler, seçmenin oyunu almak için bir rekabet içindedir. Bu süreçte seçmeni ikna etmek amacıyla siyasal iletişim ile propaganda faaliyetlerinden yararlanmakta ve bu faaliyetlerde siyasal aktörlerin ekonomik ve politik görüşleri ile global vizyonu belirleyici olmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, ekonomik anlamda liberalizmi, politik anlamda ise popülizmi benimseyen sağ merkez ve muhafazakar partilerden DP (Demokrat Parti), AP (Adalet Partisi), ANAP (Anavatan Partisi) ve AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi)'nin seçim dönemlerindeki reklam kampanyaları incelenerek reklamlar aracılığıyla hangi iletileri yeniden ürettikleri ve bu iletilerdeki benzerliklerin/farklılıkların ortaya konulması amaç edinilmiştir. Araştırma nesnesi olarak bu partilerin seçilme nedeni, ekonomik alanda liberal ekonomi politiği, politik söylemde ise popülist ideolojiyi benimseyen sağ merkez ve muhafazakar partilerden olmaları ve tek başına iktidara gelebilmeleridir. Çalışma benzer politik ve ekonomik görüşü benimseyen partilerin seçim kampanyaları için ürettikleri iletiler (in), reklam stratejilerinin tespiti, karşıt reklam stratejisi ya da yeni stratejiler oluşturması açısından önem arz etmektedir.“Sağ merkez ve muhafazakar partiler, reklam stratejilerinde yoğun olarak liberal ekonomi iletilerini popülist retoriğe uygun olarak yeniden üretmişlerdir”temel varsayımından yola çıkılan çalışmada DP'nin 1946, 1950, 1954 ve 1957; AP'nin 1961, 1965, 1969, 1973 ve 1977; ANAP'ın 1983 ve 1987; AKP'nin 2002, 2007, 2011 ve 2015 genel seçimlerinde kullandıkları afişler (outdoor) ve gazete reklamları içerik analizi yöntemiyle incelemeye alınmış, bunun dışındaki afiş ve gazete reklamları inceleme dışında bırakılmıştır. Analiz ve verilerin değerlendirilmesinde Marksist Eleştirel Kuram yaklaşımı temel alınmıştır. Araştırma sonucunda sağ merkez ve muhafazakar partilerin gazete reklamlarının sayısı ile iktidar oldukları süre arasında doğru orantı olduğu, siyasi reklam stratejileri bağlamında Demokrat Parti'den Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geçen sürede siyasi parti reklamları parti odaklı olmaktan çıktığı ve lider odaklı bir konuma geldiği, Sağ merkez ve muhafazakar partilerin gazete reklam iletilerinde daha çok ekonomik iletileri ön plana çıkardığı, bu ileti türünde daha çok iktidarları dönemlerinde yaptıkları icraatlardan söz ettikleri bununla beraber liberal ekonomik iletiler ile beraber solun iletilerine de reklam iletilerine yer verdikleri ve sağ merkez partilerin geçmişten bugüne propaganda tekniklerinden“tekrar ve bulaşma”kuralını ideolojik iletilerde yoğun olarak kullandığı tespit edilmiştir. Çalışma ile ayrıca mevcut literatürde Demokrat Partinin“Yeter söz milletindir”sloganlı afişinin 1950 yılında kullanıldığı yer almasına rağmen yapılan çalışmada bu afişin ilk defa 1946 seçimlerinde kullanıldığı ve yine siyasal iletişim tarihinde ilk kez bugünkü anlamıyla gazete reklamlarının 1957 seçimleri için DP tarafından hazırlatılıp İstanbul Ekspres gazetesinde yayınlatıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CENTRE-RİGHT AND CONSERVATİVE PARTİES ADVERTİSİNG STRATEGİES İN THE MULTİ-PARTY PERİOD İN TURKEY EXAMPLE OF DEMOKRAT PARTİ, ADALET PARTİSİ, ANAVATAN PARTİSİ, ADALET VE KALKINMA PARTİSİ In representative democracies, the political actors who aspire to the powers of governance of the people are the candidates for the election. Candidates who are candidates for the election play benefit from political communication activities in order to convince the voters, and the decisive factor in these activities is the economic and political views of political actors. In this context, the aim of the study is to examine the advertising campaigns of DP (Demokrat Parti), AP (Adalet Partisi), ANAP (Anavatan Partisi) ve AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) from the centre-right and conservative parties which adopt liberalism in terms of economic and populism in terms of politics and to reveal which messages they produce through advertisements and similarities and differences in these messages. As a research object, these parties are elected because they are one of the centre-right and conservative parties that adopt liberal economic policy in the economic sphere and the populist ideology in the political discourse and can come to power alone. The study is important for the determination of advertisement strategies, anti-advertising strategies or to create new strategies for election campaigns by parties who adopt similar political and economic views. İn the study based on the assumption that“Centre-right and conservative parties have reproduced liberal economic messages in their advertising strategies in accordance with populist rhetoric”of DP's 1946, 1950, 1954, and 1957; AP's 1961, 1965, 1969, 1973, and 1977; ANAP's, 1983 and 1987; AKP's 2002, 2007, 2011 and 2015 general election method to use in posters and has been examined by content analysis of posters and newspaper advertisements have been excluded from review outside it. Critical theory approach is based on the analysis and evaluation of data. It was identified as the result of the research that in the context of political advertising strategies, political party advertisements from the Demokrat Parti to Adalet ve Kalkınma Partisi ceased to be party-oriented and became a leader-oriented position in the period between the number of newspaper advertisements of the centre-right and conservative parties and the time they were in power. The centre-right and conservative parties emphasize more economic messages in newspaper advertisement messages, and in this type of message they talk about their actions in the periods of more governments, but they also include liberal economic messages and left party messages. it has been determined that the centre-right and conservative parties have used propaganda techniques from the past to the present in their ideological messages. Although in the history of political communication say that the slogan of the Democratic Party was used in 1950“Enough the word is people's”it was found that this banner was used for the first time in the 1946 elections and also it was found that the first newpaper advertisements used by DP for the 1957 elections in the İstanbul Express Newspaper.