Perge mozaiklerinin korunması, sergilenmesi ve bakımı: Yöntem önerileri
Conservation, display and maintenance of mosaics in Perge
- Tez No: 328630
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tezin amacı, Perge antik kentinde, ortaya çıkan mozaik taban döşemlerinin korunması, bakımı ve sergilenmeleriyle ilgili bir plan önerisi sunmaktır. Kazıları 1946 yılından itibaren sürmekte olan Perge'de, binlerce metrekare mozaik taban döşemesi tespit edilmiştir. Türkiye'de mozaik içeren pek çok arkeolojik alanın aksine, buradaki mozaiklerin tümü in situ korunmuştur ki, bu Perge antik kentinin mozaikler bakımından değerini artırmaktadır. Kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan Perge mozaik döşemelerinin, sistemli ve sürdürülebilir bir koruma, periyodik bakım ve sergileme planı ile korunması, onların geleceğe değerlerini kaybetmeden aktarılabilmelerini ve ziyaretçilerin onları içinde bulundukları yapının bir parçası olarak değerlendirebilmeleri sağlayacaktır.Çalışmada Perge'deki mozaik taban döşemelerinin korunması ve sürekli bakımlarının sürdürülebilmesinin yanı sıra, sergilenmeleri sayesinde bölge turizmine katkıda bulunmaları için uygun planlama yöntemi önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to propose a plan for the preservation, maintenance and display of the mosaic pavements unearthed in ancient city of Perge. Thousands of square meters of mosaic pavements have been discovered in Perge, where excavation has been carried on since 1946. Unlike many other archaeological sites with mosaics in Turkey, the mosaics here are preserved in situ and this makes the ancient city of Perge more significant with regards to its mosaics. The preservation of the Perge mosaic pavements, which compose an essential part of our cultural heritage, with a systematic and sustainable preservation, periodical maintenance and display plan will make the safeguarding of them without losing any quality possible and this will enable the visitors to appreciate them as a part of the complex that they belong to. In addition to the preservation and the uninterrupted maintenance of the mosaic pavements in Perge, this study discusses the proper planning techniques for the display in order to contribute to the tourism market in the region.