Ken'an Rifai'nin mesnevi sohbetleri
Kenan Rifai'nin mesnevi sohbetleri
  1. Tez No: 328648
  2. Yazar: ARZU EYLÜL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Mâlımı olduğu üzere Mevlânâ Celâleddin Rûmî (ö. 672/1273 )'nin MesnevVsi tasavvufun en temci kaynak eserlerinden biridir. Yazıldığı günden bu yana her asırda, daha iyi anlaşılması için birçok şerh yazılmıştır. 20. yy. mutasavvıflarından Kervan Rifâî (ö. 1370/1950) 'nin şerhi de bunlardan biridir. Kendisinin MesnevVnin birinci cildine ait sohbet/takrir notlan; bir grup seçkin talebesi ve edebiyatçılardan oluşan bir heyet tarafından derlenmiş ve Şerhli Mesnevî-i Şerif adı ile basılmıştır. Fakat Ken'an Rifâî. -sâdece ilk cildi değil- MesnevV nin altı cildini. Fatih Hırka-i Şerifteki Altay Dergâhı'nda haftada bir yaptığı takrirler/sohbetler esnasında şerhetmiştir. Bu sohbetlere/takrîr ilişkin notların yazılı olduğu birçok defter mevcûttur. Bu tez çalışmasında Ken'an Rifâî'nin mesnevi sohbetlerine ait not defterlerinden, üçüncü cilde ait bir not defteri günümüz alfabesine çevrilmiş ve ortaya çıkan metin üzerinde üslûp ve içerik bakımından bir inceleme yapılmıştır. Bunu yaparken, kendisinin Mesnevi şerhi geleneğindeki yeri, tasavvuf anlayışı ve tasavvufî kavramlara getirdiği yorumlar da tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that Mawlana Jalâlu'd-Din Rümi's Mathsnawi is one of the main source of tasawwuf. A new commentary has been made in each epoch, since the day it had been written. One of them is the commentary of Ken'an Rilai, a 20th century sufi. As is known, the interpretation he had commented on the first volume of Mathsnawi had been brought in by his distinguished students and a committee of letters and published . Ken'an Rifai has interpreted not only the first volume but all six volumes of Mathsnawi. Ken'an Rifâî made the commentaries on six volumes offhand on his Mathsnawi lessons, and there exists many cahiers of these lessons. We, in this M.A. research, made the transcription of the second part of the third volume in the notes of the commentary of Ken'an Rifâî. We studied and anal i zed the text in order to draw attention on the innovations he had brought to the tradition of interpretations of Mathnawi and concepts of Sûtism.