Miadında doğan bebeklerin fizyolojik gelişimlerine etki eden faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 32875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu araştırma, miadında doğan bebeklerin -fizyolojik gelişimlerine etki eden -faktörleri incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, 1 Mayıs - 30 Haziran 1993 tarihleri ara sında S»B« İzmir Kadın Hastalıkları ve Doğumevi 'nde olasılıksız örnek 1 em yöntemi ile seçilmiş 500 denek üzerinde yapılmıştır» Kronik hastalığı ve bebeğinde anomali bulunan anneler araştırma kapsamına alınmamıştır» Araştırmada veri toplama yöntemi olarak;; anket -for mu ile görüşme, bebeğe yönelik ölçme ve annelere labaratuvar analizleri uygulanmıştır» Düzenlenen anket -formunda a- rastırma kapsamına alınan deneklerle ilgili tanıtıcı bilgiler, doğurganlık durumları, şimdiki gebeliği ile ilgili bilgiler? yen i doğan m kilo, boy, bas ve göğüs çevresi (antropometrik) ölçümleri ile annelerin hemoglobin, nema- tokrit ve kan grubu analizleri yer almıştır» Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde yüzdelik» Ki-kare testi, varyans analizi ve korelasyon testi uygu 1 an ilmistır » Araştırma sonuçlarına gores deneklerin ortalama evlilik yasının 19.4, ilk gebelik yasının 20.0, gebelik sayısırun 2.2, canlı doğum sayısının ise 1.8 olduğu saptan - m ı st ı r » Araştırmada ayrıca deneklerin %44»0Ö'!ünün bu gebe -ligin birinci gebeliği olduğu, 7.71. 80 ' inin gebeliği iste - digi, 7.70. 40“. mın gebelik süresince sigara içmediği? %65.30'ine gebeliğinde tetanoz asısı uygulandığı, 7.86.63'- ünün vitamin, 7,86. 36 'sının ise demir ilacı kullandığı, 7.60. 40 * inin gebelikte beslenmesine dikkat ettiği, 7.91.60'- mm antenatal bakım aldığı, bunlardan sadece 7.68» 78 * inin gebeliğinin ilk üc ayı içerisinde antenatal bakıma basla - dıÇ|ı, 7.62'sinin her ay kontrole gittiği, X52,4Ö'ırun erkek bebekleri olduğu, 7.82, 20 ”“sinin normal doğum yaptığı, 7.92» 40 ' inin Rh -faktörünün < + ) olduğu, 7.86.00 ”sının hemog - lobininin 10.0 gr», 7.56» 00 'sının hematokr it inin 34.0 gr'm üzerinde olduğu görülmüştür. Araştırmada, miadında doğan bebeklerin %43» 20 'sinin 3000 -- 3450 gr. ağırlığında, 7.63. 20 'sinin 52.- 53,5 cm. u~ zunluçjunda olduğu saptanmış, 7.49. 80 'inin bas çevresinin 33 - 34.9 cm., 746. 00 'sının göğüs çevresinin ise 33 T 34.5 cm. olduğu görülmüştür. Araştırmanın verileri arasında yapılan istatiksel karşılaştırmalarda yenidoganm antropometr ik ölçümleri (kilo, boy, bas ve göğüs çevresi) ile annelerin yaşı, ge - belik sayısı, gebelik aralığı ve canlı doğum sayısı ara - sı.nda ( + ) korelasyon, hemoglobin ve hematokr it değerleri arasında ise (-) korelasyon görülmüştür. Yapılan diğer istatiksel analizlerde ise annelerin eğitim durumlarının, gelir düzeylerinin, düşük yapma du - rumlarının, sigara -- çay ve ilaç kullanmalarının, beslen -. me durumlarının, stres alma durumlarının ve antenatal ba -154 kim almalarının yeni doğanın antropometr ik ölçümleri üse - rinde etkisi olmadığı saptanmıştır» Araştırmanın bu sonuçları doğrultusunda? miadında doğan bebeklerin fizyolojik gelişimlerini daha iyiye gö - türmek amacıyla kadınların ilk gebelik yaslarının yüksel - turnesi, doğum aralıklarının uzatılması, asın doğurgan - laklarının önlenn>esi gerekmektedir. Bunun için kadınların eğitim düzeylerinin, sosyo-ekonomik durumlarının, evlenme yaslarının yükseltilmesi ve is gücüne katılımlarının art - tın İması sağlanmalı? ayrıca annelere ana ve çocuk sağlı - gına yönelik (gebelik yası, gebelik aralığı, gebelik sayı sı, sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek bakımı v. ta" ) kap - samlı saQlik eCjitimi verilmelidir»
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose o-f this research is to examine and de - termine the -factors which affect the physiological deve - lopment of newborn babies» This study has been carried out between 1 May and 30 June 1993» Five hundered subjects were chosen from the Health Ministry Izmir Gynecology and Obstetry Hospital» Only women who gave birth to healthy babies were selected» The data for this research were collected through the use of a questionnaire which completed by personal interviews, and analyses of laboratory tests performed on both the mothers and babies» The questionnaire included information about the mother's blood type» hemotocr it, hemoglobin analyses, personal information» number of children» pregnancy and the newborn babies' head size, chest size, weight, and length» According to the research results s the average age at marriage for the subjects is 19. 4» while it is 20 for first pregnancy» The average number of pregnancies is 2,2, and the number of births is 1.8» This was the first pregnancy for 44% of the subjects. Seventyone point eight percent of the subjects planned the pregnancy» Seventy percent of the subjects didn't smoke during the pregnancy, and 65% of the subjects had a tetanus vaccine» Eighty six percent of the subjects used vitamins, and iron157 supplements were used by 86% of the subjects» Sixty percent of the subjects were careful about their nutrition during the pregnancy, and 52% of the subjects gave? birth to a boy» Eighty to percent a-F the subjects had a normal delivery. For S6% of the subjects hemoglobin increased by 10 gr. Hematocrit increased 34.00 gr. for 86% of the subjects. Fourty three percent of the babies weighed bet ~ ween 3000 - 34S0 gr» at birth, and 63% of the babies «ere between 52 and 53.5 cm in length. The head size for 49% of the babies were between 33 and 34.5 cm, and the chest size for 46% of the babies measured between 33 and 34.5 cm. According to the results of statistical comparisons between healthy newborn babies' weight, length, head sise, and chest sise and their mothers'' age and number of births there was a positive correlation» More over there was a negative correlation between the babies' features and the mothers'1 hematocrit and hemoglobin levels. Having examined the results, others propose that for even healthier prenatal physiological development, the mothers'' age should be higher and there should be a greater length of time between pregnancies. It would also help if the mothers' educational level, socio-economic level, and marriage age were higher. Also all expectant mothers' should attend classes concerning mother and baby health»