Hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik bilgi ve uygulamaları
Knowledge and practice of blood transfusion among nurses
  1. Tez No: 32874
  2. Yazar: NURHAN BAYRAKTAR (DOĞAR)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
64 VI. ÖZET Araştırma, hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik bilgi ve uygulamalarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi îbni Sina Hastanesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Hastanesi 'nde çalışan 100 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri gözlem ve görüşme teknikleri ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayılar, ki-kare ve korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik bilgi ve uygulama, puanlanan düşük olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik bilgi ve uygulama puanları arasındaki korelasyon katsayısı anlamlı bulunmakla birlikte, bu ilişkinin zayıf düzeyde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin çalışma yıllarının bilgi puanına etkisi anlamlı bulunmakla birlikte; uygulama puanına etkisi anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca hemşirelerin hiçbirinin, kan transfüzyonuna yönelik hizmetiçi eğitim programına katılmadığı da belirlenmiştir. Yukarıda verilen sonuçlar doğrultusunda; hemşirelere kan transfüzyonuna yönelik hizmetiçi eğitim verilmesi; uygulamaya yönelik standardizasyon çalışmaları yapılması; kan transfüzyonu hizmetlerinin daha düzenli olması için kan transfüzyonu komitelerinin ve bilgisayarlı kayıt sistemlerinin oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY KNOWLEDGE AND PRACTICE OF BLOOD TRASFUSION AMONG NURSES The study is conducted as descriptive with the purpose of determining the knowledge and practice of nurses about blood transfusion. The sannple of the study is 100 nurses working in Ministry of Health Ankara Numune Hospital, Ankara University Faculty of Medicine fbni Sina Hospital and Social Security Ankara Hospital. Data is collected through interview and observation techniques. For the.evaluation of the collected data, percent numbers, chi -square and correlation tests are used. According to the results of the study, the knowledge and practice grades of nurses on blood transfusion are inadequate. Although a pozitife correlation is found between the kowledge and practice grades of nurses on blood transfusion, the correlation coefficient is insignificant. It is also observed that the working period of nurses affect knowledge grades on blood transfusion, while this period does not affect practice grades. None of the nurses has had any inservice training on blood transfusion. Parallel to these results, appropriate suggestions are proposed.