İsoproterenol ile deneysel miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlarda melatoninin serum paraoksonaz aktivitesine etkisi
The effects of melatonin on paraoxonase activity in isoproterenol-induced myocardial infarcted rats
  1. Tez No: 328974
  2. Yazar: ERAY ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÜER GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, aterosklerozdan bağımsız bir deneysel miyokart infarktüs modelinde, serum paraoksonaz aktivitesini ve melatoninin bu aktivite üzerine etkisini incelemektir.Wistar albino erkek sıçanlar, kontrol, melatonin, isoproterenol ve isoproterenol+melatonin olmak üzere gruplara ayrıldı. Melatonin (10 mg/kg/gün), %4 etanol içinde çözülerek, melatonin ve isoproterenol+melatonin gruplarına yedi gün boyunca intraperitoneal olarak verildi. Miyokart infarktüsü oluşturmak için, isoproterenol ve isoproterenol+melatonin gruplarına altıncı ve yedinci günlerde isoproterenol (150 mg/kg/gün) intraperitoneal olarak verildi. Kalbin patolojik olarak incelenmesi için her gruptan birer sıçan rastgele seçildi ve onbeşinci güne kadar yaşatıldı. Diğer sıçanlardan, son isoproterenol enjeksiyondan 24 saat sonra intrakardiyak kan alındı. Serumda paraoksonaz aktivitesi, troponin I, total oksidan durum, total antioksidan durum, malondialdehit, trigliserit, total ve yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol ölçüldü. Paraoksonaz/yüksek dansiteli lipoprotein oranı, oksidatif stres indeksi, çok düşük dansiteli lipoprotein ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol ve ateroskleroz indeksi formüllerden hesaplandı.İsoproterenol grubunun paraoksonaz aktivitesi, paraoksonaz/yüksek dansiteli lipoprotein oranı ve total antioksidan durum düzeyi kontrol grubundan düşük, malondialdehit, total oksidan durum ve oksidatif stres indeksi ise yüksekti (tümü için p=0.000). İsoproterenol+melatonin grubunun paraoksonaz aktivitesi ve paraoksonaz/yüksek dansiteli lipoprotein oranı isoproterenol grubundan yüksek, malondialdehit, total oksidan durum ve oksidatif stres indeksi ise düşüktü (tümü için p=0.001).Sonuç olarak, çalışmamız deneysel miyokart infarktüsü sonrası serum paraoksonaz aktivitesinin azaldığını, melatonin verilişinin ise bu azalmayı önlediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate serum paraoxonase activity and the effect of melatonin on this activity in isoproterenol-induced myocardial infarction model which is independent from atherosclerosis.Wistar albino male rats were divided randomly into following groups: control, melatonin, isoproterenol and isoproterenol+melatonin. Melatonin (10 mg/kg/day) solved in %4 ethanol was given intraperitoneally to melatonin and isoproterenol+melatonin groups for seven days. On the sixth and seventh days, isoproterenol (150 mg/kg/day) was given intraperitoneally to isoproterenol and isoproterenol+melatonin groups to induce myocardial infarction. One rat from each groups was randomly selected and lived to the fifteenth day for the pathologic examination of heart. Intracardiac blood was taken from other rats 24 hours after the last isoproterenol injection.Paraoxonase activity, troponin I, total oxidant status, total antioxidant status, malondialdehyde, triglyceride, total and high density lipoprotein cholesterol were measured in serum. Paraoxonase/high density lipoprotein ratio, oxidative stress index, very low density lipoprotein and low density lipoprotein cholesterol and atherogenic index were calculated from the formulas.Isoproterenol group?s paraoxonase activity, paraoxonase/high density lipoprotein ratio and total antioxidant status level were lower and malondialdehyde, total oxidant status and oxidative stress index were higher than control group (p=0.000 for all). Isoproterenol+melatonin group?s paraoxonase activity and paraoxonase/high density lipoprotein ratio were higher and malondialdehyde, total oxidant status and oxidative stress index were lower than isoproterenol group (p=0.001 for all).As a result, our study indicated that serum paraoxonase activity decreases after miyocardial infarction and melatonin administration prevents this decrease.