Adölesan idiopatik skolyozlu olgularda üç boyutlu korse uygulamasinin ve üç boyutlu egzersiz tedavisinin ayak basinç dağilimina etkileri
Effects of three dimensional corset treatment and three dimensional exercise treatment on foot pressure distrubition in the patients with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 329045
  2. Yazar: EREN TİMURTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLDEN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Adölesan idiopatik skolyozu olan bireylerde eğriliğin neden olduğu üç boyutlu deformite alt ekstremitede sağ ve sol ayakta asimetrik yürümeye neden olmaktadır. Alt ekstremitede meydana gelen asimetrik yüklenmeye bağlı olarak plantar yüzeyde adaptif değişikliklere neden olabilmektedir. Araştırmamıza; Mayıs-Temmuz 2012 tarihleri arasında, Özel Fizik Tedavi Merkezi'nde idiopatik skolyoz tanısı konan 48 olgu alındı. Egzersiz, korse ve/veya düzenli takip talebiyle fizyoterapiye yönlendirilen 10-18 yaş aralığındaki olguların tedavi öncesi ve sonrası Cobb yöntemiyle skolyoz açıları, skolyometre ile vertebral rotasyon değerleri, pedobarografi ile peak basınç, maksimum kuvvet, temas süresi, temas alanı plantar basınç değerleri değerlendirildi. Grup I'i oluşturan 22 olguya 3 ay süreyle üç boyutlu korse ve üç boyutlu egzersiz uygulandı. Grup II'yi oluşturan 16 olguya 3 ay süreyle üç boyutlu egzersiz uygulandı. Grup III'ü oluşturan 10 olgu düzenli olarak yalnızca takip edildi. Grup I'de cobb açısı, vertebral rotasyon değerleri, peak basınç farkı, maksimum kuvvet farkı, temas süresi önemli düzeyde azalma gösterdi. Grup II'de vertebral rotasyon değerleri, peak basınç farkı değerleri azalma gösterirken, temas alanı ortalaması artış göstermiştir. Grup III'de peak basınç farkı değerleri maksimum kuvvet farkı değerleri, temas süresi farkı değerleri artış göstermiştir. Sonuç olarak; skolyozu olan bireylerde egzersiz ve korse tedavisinin skolyoz eğriliklerine, asimetrik yüklenme parametrelerine ve ayak basınç dağılımına etki gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Effects Of Three Dimensional Corset Treatment and Three Dimensional Exercise Treatment On Foot Pressure Dıstrubıtıon In The Patients With Adolescent Idiopathic ScoliosisThree dimensional deformity low extremity caused by the curvature on the individuals having adolescent idiopathic scoliosis results in an asymetry in walking over the left and right foot. In parallel to the asymetric overload which take place in sub-extremity, it may also lead up some adaptive changings on the plantar surface/level. In this/our study; 48 cases who were diagnosed with idiopathic scoliosis at the Private Physiothreapy Centre were studied betwen MAY-JULY, 2012. Scoliosis Angles is examined by using Cobb method, vertebral rotation rates with scoliometer as well as peak pressure, maximum force, contact duration and plantar pressure rate of the contact area was evaluated by using pedobarography on the stage of both pretreatment and posttreatment of the cases between 10-18 age range who are referred to physiothreapy by reason of exercise and/or regular followed-up. 22 cases who forms Group I were practiced with three dimensional corset and three dimensional exercise over the three months. 16 cases forming Group II were practised with only three dimensional exercise over the three months. 10 cases who consititutes Group III were only observed regularly. In group I, Cobb angle, vertabral rotation rates, peak pressure difference, maximum force and contact duration have showed a decrease at a significant level. In group II, vertabral rotation rates and peak pressure rates showed a decrease while average of contact area increased. In group III, peak pressure difference rates, maximum force difference rates, contact duration difference rates showed an increase. Consequently; exercise and corset treatment were ascertained that it affects scoliosis curvature, assymetric pressure parameters and foot pressure distribution of the individuals having scoliosis.