İnvaziv mantar enfeksiyonlarının tedavisinde Kaspofunginin etkinliğinin değerlendirilmesi
İnvaziv mantar enfeksiyonlarının tedavisinde Kaspofunginin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 329046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN METAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; kaspofunginin invaziv mantar enfeksiyonlarının (İME) tedavisindeki rolünü değerlendirmektir.Hastalar ve YöntemOcak 2009- Kasım 2011 yılları arasında febril nötropeninin empirik tedavisi ve İME tedavisi için kaspofungin alan hastalar, hastane eczane kayıtlarından tespit edildi. İME `European Organization for Research and Treatment of Cancer and the Mycoses Study Group' (EORTC/MSG) kriterlerine göre sınıflandırıldı. Tedaviye yanıt ve sağkalım süreleri EORTC/MSG konsensus raporlarına göre değerlendirildi.BulgularÇalışmaya 85 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 45.5 (19-84 yıl) ve 52'si erkekti. 85 hastanın 68'i (%80) fungal pnömoni (FP) tedavisi için kaspofungin almıştı. FP nedeniyle tedavi alan 63 hastada hematolojik malignite mevcuttu ve bunların 32'sinde hastalık remisyonda değildi. EORTC/MSG'ye göre hastaların birinde kanıtlanmış FP, 36'sında yüksek olasılıklı FP ve 31'inde demuhtemel FP mevcuttu. 68 hastanın 28'i primer tedavi olarak kaspofungin alırken, 40'ı kurtarma tedavisi olarak kaspofungin alıyordu. Genel başarı oranı %44.2 idi. Tedaviye yanıt açısından hastaların demografik ve klinik özellikleri arasında istatistiksel bir fark yoktu. Kurtarma tedavisi grubunda kaspofunginin başarı oranı primer tedavi grubuna göre daha yüksekti (%56.7'ye %43.3). Ancak her iki grup arasında istatistiksel olarak belirgin fark mevcut değildi (p=0.807).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evalute the role of caspofungin in the treatment of invasive fungal infections (IFI).Patients and methodsPatients who received caspofungin for the treatment of IFI and empirical treatment of febril neutropenia between January 2009 and December 2011 were identified from the hospital pharmacy records. IFI were categorized based on the criteria of European Organization for Research and Treatment of Cancer and the Mycoses Study Group (EORTC/MSG). Responses to treatment and survival were assessed at the end of therapy based on EORTC/MSG consensus report.ResultsEighty-five patients patients were included in the study. The median age of the patients were 45.5 years (range, 19-84) and 52 of them were male. Sixty-eigth (80%) out of 85 patients received caspofungin for the treatment of fungal pneumonia (FP). The 63 of the patients with FP had hematological malignancy and underlying disease was not in remission for 32 patients. One patient had proven FP, 36 had probable FP, and 31 had possible FP based on EORTC/MSG criteria. 28 out of 68 patients received caspofungin as the primary treatment while 40 received caspofungin as salvage therapy. The overall success was 44.2%. There were no statistically significant differences in terms of clinical and demographic characteristics of the patients according to treatment responses. Caspofungin success rate was higher in in salvage treatment group than primary treatment (56.7% vs 43.3%). However, there was no statistically significant differences between two groups (p=0.807). The six week survival rate was higher in patients who had a good clinical response when compared with the patients who had failure (86.7%vs 31.6%,p