Sezaryenle doğum deneyiminin anne-bebek ve baba açısından incelenmesi
- Tez No: 32906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VI- ÖZET Araştırma sezaryenle doğum deneyiminin anne, bebek ve baba açısından incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ve SSK Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi'nin sezaryen servisinde, sezaryenle doğum yapan 105 anne, 105 bebek ve 105 baba olmak üzere toplam 315 denek oluşturmuştur. Araştırmada veriler anne, bebek ve baba için düzenlenmiş, üç ayrı veri toplama formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ki-kare, kolmogorov-smirnov iki örnek testi, fisher kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada; sezaryenle doğumun mutlaka anne, bebek ve baba üçgenini içeren bir yaklaşım gerektirdiği, annelerin post operatif dönemde en çok ağrı, yeterli hareket edememe ve gaz gibi fiziksel sorunlardan yakındıkları, anne ve babanın sağlık düzeylerine, yapılan ameliyata ve hastaneden çıktıktan sonraki döneme ilişkin olarak bilgi ihtiyacı içinde oldukları, bebeklerin fiziksel yönden sezaryenle doğumdan olumsuz olarak etkilenmedikleri, bebeklerin anne yanına veriliş ve ilk beslenme zamanının sezaryenle doğum nedeniyle uzadığı ve bu doğum şeklinin ebeveynler tarafından normal doğumun yanında alternatif bir doğum olarak kabul edildiği saptanmıştır. Araştırmada eğitim düzeyi düşük olan anneler“Sezaryenle doğum yapma nedeniyle düş kırıklığı yaşama”görüşüne daha çok katılmış ve önemli bulmuşlardır. Annelerin daha önceki doğumlarının şekli bu görüşe katılmalarında etkili olmamıştır. 80Örneğe alınan babaların eğitim düzeyi yükseldikçe“doğum sırasında eşi ile birlikte olma isteğinin”arttığı, annelerde ise eğitim durumunun bu isteği etkilemediği belirlenmiştir. Ancak annelerin bu isteğinde anestezi ile doğum yapan annelerin,“doğum sırasında eşi ile birlikte olma”görüşüne daha çok katıldıkları saptanmıştır. Araştırmanın bu sonuçları doğrultusunda, sezaryenle doğum deneyimini anne, bebek ve baba (aile) açısından daha olumlu hale getirebilmek için önerilerde bulunulmuştur. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has been planned for the purpose of completion of studying the experience of giving birth to a baby through caesarean opera tion, as far as the mother, the baby and the father are concerned. Sampling of the research has been based on a total of 315 subjects; 105 fathers, 105 babies and 105 mothers who have given birth to babies through ceasarean operation in the Caesarean Service of GATA (GÜLHANE Military Medical Academy) Gynecological Diseases and Ma jor Branch of Science of Maternity and SSK (Social Security Organisation) Gynecological Diseases and Maternity Hopital. Data in the research have been arranged separately for the mothers, babies and fathers and three different types of collection form have been used to obtain the data. In the assessment of the data, percentage, ki- square, Kolmogorov-Smirnov two sample test, fisher decisive ki-square test have been applied. In the research, it has been determined that the caeserean operation definitely required the approach of a mother-baby-father triangle, and the mostly complained of physical problems such as pains, disability to move freely and gas in the post-operative period, and that the mothers and fa thers needed information in connection with their level of health, in both the operation and post-operative periods, and that the babies were not affected adversely in the physical sense due to the caesarean opera tion, and that the point of time of bringing the babies to their mothers and first feeding was delayed due to caesarean operation, and that this way of giving birth to a baby was considered as an alternative, when com pared to the normal births, by the parents. 82In research, uneducated mothers give more importance and suppert to the idea of“having dissapointment due to birth giving by surgery”. The type of previous birth giving of mothers is not effective on their sup port to the idea. As the father's, who are indentijied as example, level of education increases "the desire of being with wije during birth giving is inereased but for mothers, level of education is not effected to the desire. However, it has been identified that the type of anesthesia is effective on mother's demand, and the mothers who delivered baby using spinal anesthesia gave more support to the idea of being with husband during the birth giv ing. In the direction of such findings of the research, proposals have been made to further the experience of caesarean operation more positively as far as the mothers, babies and fathers (the family) are concerned. 83