Hemşirelerin kan yoluyla bulaşan patojenlerden (Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, HIV) korunması ile ilgili bilgilerinin, uygulamalarının ve uygulamalarını etkileyen etmenlerin saptanması
  1. Tez No: 32905
  2. Yazar: BAHTİYAR ABDULKARİM (ÖZDÖNÜMCÜ)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
77 ÖZET Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde İç Hastalıkları Kliniği, Onkoloji Kliniği ve Kan Merkezi, İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde İç Hastalıkları Kliniği ve Kan Merkezinde, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde İç Hastalıkları Kliniğinde çalışan 100 hemşirenin mesleki bilgi seviyelerini ve uygulamalarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Değerlendirme sonunda araştırma kapsamına giren hemşirelerin hepatit, AİDS ve korunma yollarına ilişkin bilgi puan ortalaması 28 puan üzerinden 16,21 ±5,40 olarak orta düzeyde bulunmuştur. Hemşirelerin universal önlemler ile ilgili uygulama puan ortalamaları 40 puan üzerinden 18,25±5,54 olarak ortalamanın altında düşük düzeyde bulunmuştur. Bu sonuçlar hemşirelerin konu ile ilgili bilgi ve uygulamalarının yetersiz olduğunu göstermiştir. Bilgi ve uygulama puan ortalamaları hemşirelerin yaşı, eğitim durumu, çalıştığı servis, meslekte çalışma süresi, bulunduğu bölümde çalış ma süresi, hizmet içi eğitim alma durumu, aldıkları hizmet içi eğitimin süresine göre karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY This research has been done at Research and Practice Hospital of Istanbul Medical Faculty and Cerrahpaşa Medical Faculty and Marmara Medical Faculty to evaluate the professional knowledge and practice of nurses. The study was performed on 28 score basis, and the nurses who have been tested approached 16,21±5,40 of knowledge levels. The practice points approached 18,25±5,54 on 40 score bases. The findings show that nurses' knowledge about hepatitis, AÎDS and prevention, and nurses' practice about universal precautions are not sufficient. The resulting average points of the knowledge and the practice were evaluated and compared with the age, education levels, working department, profession working period, their department working period, the internal service programs of the related medical insitute, internal service programs period.