Kolostomili hastalara bakım veren hemşirelerin bilgi düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 32909
  2. Yazar: MUKADDES CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, kolostonıili hastalara bakım veren hemşirelerin bilgi düzeylerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır Araştırma, E.Ü.T.F. ve 9 Eylül ÜT F. Hastaneleri, Buca ve Tepecik S.S.K. Hastaneleri, Atatürk Devlet Hastanesi ve Özel Sağlık Hastanesi Genel Cerrahi birimlerinde 1 Temmuz - 30 Ağustos 1994 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına toplam 139 hemşire alınmıştır. E.Ü.T.F. ve 9 Eylül Ü.T.F. Hastanelerinde çalışan 33 hemşire kolostomi ile ilgili hizmet-içi eğitim almış, diğer hastanelerdeki 106 kişi almamıştır. Veri toplama aracı olarak, geçerlik ve güvenirliği sınanmış anket formu deneklere görüşme tekniği uygulanarak doldurulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik, varyans analizi ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (T- testi ) kullanılmıştır. Deneklerin toplam bilgi puanlarına göre dağılımına bakıldığında; deneklerin puanları %70-85 arasında olduğu saptanmıştır ( Tablo 30 ). Bu bize, deneklerin bilgi düzeylerinin“iyi”olduğunu gösterir. Deneklerin toplam bilgi puan ortalamaları ile deneklerin mezun oldukları okul, çalıştıkları kurum, kolostomi ile ilgili daha önceden bilgi alma durumu ve daha önceden hizmet-içi eğitim alma durumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (F= 8,10,p0,05; F=l,47,p>0,05; F=l,86,p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been planned with the aim of examining the level of knowledge of the nurses who treat the patients having colostomy. This research has been carried out among the General Surgery Units of Hospitals of Ege University Medicine School and 9 Eylül University Medicine School, Buca and Tepecik SSK. Hospitals, Atatürk State Hospital and Özel Sağlık Hospital between 1.7- 30.8.1994. Totally 139 nurses have been included to the research. 33 nurses working at the Hospitals of Ege University Medicine School and 9 Eylül University Medicine School were given inter-service training related to colostomy. And the rest 106 working at the other hospitals weren't given this training As a data collecting means, the questionnaire form, having its validity and liability tested, has been filled in, by applying interview techniques to the subject. In the evaluation of the collected datas, number and percentage, variance analysis and significance test (T-test) between the two avarages have been used. When looked at the distribution of the subjects according to their total knowledge points; the points of the subjects have been determined to be between 70-85 % (Table 30). This shows that the level of knowledge of the subjects is“well”. The relation between the subjects' avarage of total knowledge points, and the schools they graduated from, the institution they work at and the state of being informed about colostomy before and74 also, the state of being given inter-service training, has been statistically determined to be meaningful (F-=8,10, p0,05; F=l,47,p>0,05; F=l,86,p>0,05).