Doktora öğrencilerinin motivasyonel oryantasyonları ile metabilişsel adaptasyonları arasındaki ilişki ve akademik başarıları
Relationship between motivational orientations, metacognitive adaptations and academic successes of doctorate students
  1. Tez No: 329123
  2. Yazar: ALBENA GAYEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜLPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Motivasyonel yönelimler ve zor durumlarda sergilenen metabilişsel adaptasyonlar, öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen önemli faktörlerden ikisidir. Sağlık bilimlerinde eğitim alan doktora öğrencilerinin motivasyonel yönelimleri, metabilişsel adaptasyonları ve akademik başarıları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla 139 öğrenciyle yürütülen bu araştırmada, Archer?ın Sağlık Profesyonelleri için Modifiye Motivasyon Ölçeği ile Pozitif Metabiliş ve Pozitif Meta-Duygular Ölçeği ve akademik başarı için performans değerlendirme formları kullanılmıştır. Çalışmada performansa yönelik hedef yönelimleri düşük-orta ve yüksek olan öğrencilerin dağılımları birbirine yakın bulunurken, öğrenmeye yönelik hedef yönelimi yüksek ve akademik yabancılaşma düzeyi düşük-orta olanların oranlarının yüksek olduğu görülmüştür. Yine öğrencilerin çoğunluğunun metabilişsel öğrenme stratejilerini kullanma ve içsel kontrol düzeyleri yüksek, dışsal kontrol düzeyleri düşük-orta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Motivational orientations and metacognitive adaptations displayed in difficult situations are among two factors which affect the academic success of students. In this study conducted with 139 students, in order to examine the relationship between motivational orientation, metacognitive adaptations and academic success of doctorate students who are educated in health sciences, the Modified Archer?s Health Professions Motivation Survey, The Positive Metacognitions and Positive MetaEmotions Questionnaire and performance evaluation forms for academic success were used. In the study, while distributions of the students who have ?low ?medium? and ?high? goal orientations towards performance were found similar to one another, share of the students who have high goal orientations towards learning and whose academic alienation levels are low ? medium were found to be high. Again, in majority of the students, use of metacognitive learning strategies and internal controls levels are found to be high, whereas external control levels are found low ? medium.