Sezaryen olgularında anestezi yönteminin günlük yaşam aktivitesine dönüşe etkisi
Effect of anesthesia methods for regainining for daily life activities in cesarean patients
  1. Tez No: 329233
  2. Yazar: CANAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Postpartum dönem; ebeveynler ve bebek için aile olma konusunda karmaşık bir geçiş sürecini beraberinde getiren fiziksel, sosyal ve duygusal değişimlerin meydana geldiği zorlu bir dönemdir. Biz çalışmamızda bu dönemi etkileyen faktörler arasında olduğunu düşündüğümüz sezaryen olgularına uygulanan anestezi yönteminin günlük yaşamsal aktivitelere dönüşe etkisini araştırmayı planladık.Çalışmaya; 01 Temmuz 2012 ve 01 Ekim 2012 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ameliyathanesinde elektif şartlarda sezaryen olan 206 olgu dahil edildi. Dermografik veriler ve uygulanan anestezi yöntemi kayıt edildikten sonra çalışmaya katılan olgulara postoperatif 24.saat yüz yüze ve 5. gün telefon görüşmesi altında EQ ? 5D sağlık anketi ve Katz GYA ölçeği soruları yöneltildi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 15.0 for Windows programı kullanıldı.Çalışmaya katılan olguların yaş ortalaması 25.2 ±3.3 olarak bulundu. Olguların % 35.2'i (n: 71) genel anestezi, % 19.8'i (n: 40) epidural anestezi, % 45'i ( n: 91 ) spinal anestezi altında opere edildi. EQ ? 5D sağlık anketi ve uygulanan 3 anestezi yöntemi birlikte incelendiğinde 24.saatte epidural anestezi grubunun skorları daha iyi saptanırken genel anestezi grubunun skoru en düşük olarak saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.05).. Katz GYA anketi 24.
Özet (Çeviri)
Postpartum period is physically, socially and emotionally a though time for the parents and for the baby to become a family. We tried to put forth how the anesthesia method affects on cesarean patients, as a factor also impressing this period.206 elective cesarean patients in Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital were involved between 01 July 2012 and 01 October 2012 in our study. After demographic data and anesthesia method were noted, EQ-5D health survey and Katz GYA scale is questioned face to face at postoperative 24 hours, and by telephone at postoperative 5th day. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 15.0 for Windows program is used for statistical analysis.The average age of this study is 25.2 ± 3.3. % 35.2 (n: 71) patients had general anesthesia, while % 19.8 ( n: 40) had epidural anesthesia and % 45 (n: 91) had spinal anesthesia. Within all this three methods, EQ-5D health survey pointed that outcome at postoperative 24 hours was best in epidural anesthesia and was worst in general anesthesia (p < 0.05). Katz GYA scale at postoperative 24. hours showed that epidural anesthesia was better from the other methods for regaining daily life activities (p < 0.05). At the 5. postoperative day, both scales showed no difference between anesthesia methods.Our study figured out that the anesthesia method for elective sezarean patents is important for gaining daily life activities, with EQ-5D health survey and Katz GYA scale. Epidural anesthesia had the most effective role among the methods in regaining daily life activities, while general anesthesia brings out prolonged regaining daily life activities ? thus to lose popularity in obstetric anesthesia.