Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda beş yıllık CPAP tedavisi sonrası ekokardiyografik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiogarphic parameters in obstructive sleep apnea patients following five years CPAP treatment
- Tez No: 329234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada obstrüktif uyku apne sendromlu hastaların uzun süreli CPAP tedavisinin olasi sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarına olan etkisinin, konvansiyonel dalga Doppler ve doku Doppler yöntemleriyle değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla hastanemiz uyku birimine başvuran tanı için polisomnografi yapılan ve uyku apnesi tanısı almış ve beş yıldır CPAP tedavisi alan ekokardiyografik açıdan değerlendirilmek üzere kardiyoloji polikliniğine yönlendirilen 18-55 yaş arası 21 hastanın beş yıl önce ve aralıksız tedavi altında beş yıl sonra ölçülen ekokardiyografik parametreleri değerlendirildi. Tip 1 ve Tip 2 diyabetes mellitus, gebelik, atriyal fibrilasyon, ciddi sol ventrikül konsantrik hipertrofisi, obstrüktif koroner arter hastalığı, ciddi kapak hastalıkları, karaciğer , renal ve tiroid fonksiyon bozukluğu olanlar, kardiyomiyopatiler, sistolik disfonksiyon (LVEF: < %40), obstriktif, restriktif ve infiltratif ciddi akciğer hastalıkları olanlar çalışma dışında bırakıldı.Tüm hastaların sol ventrikül sistolik fonksiyonları Vivid-3 Image Point ekokardiyografiyle iki boyutlu, apikal 4 boşluk pencerede modifiye Simpson yöntemi kullanılarak, diyastolik fonksiyonlar ise pulse ve doku Doppler görüntüleme kullanarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızın sonucunda konvansiyonel dalga Doppler ve doku Doppler görüntüleme yöntemleri ile OUAS'a bağlı olarak bozulduğu düşünülen sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarında anlamlı düzelme ve mitral yetmezlik derecesinde azalma gözlenmiştir. Bu parametreleri arttıran hipertansiyon, ciddi kalp kapak hastalığı ve diyabetes mellitus gibi sol ventrikül hipertrofisine katkıda bulunan etiyolojik faktörlerin dışlama kriteri olarak alınması nedeniyle ve sistolik ve diyastolik parametrelerin CPAP tedavisi sonrası anlamlı şelilde düzelmesi bu parametrelerin bozulmasının obstrüktif uyku apne sendromu ile direkt ilişkili olduğunu düşündürmektedir.Sol ventrikülün hem sistolik hem de diyastolik işlevlerinin birlikte değerlendirilmesine imkan veren Tei indeksinin (MPI) konvansiyonel dalga Doppler ile değerlendirilmesinde beş yıllık kesintisiz tedavi sonrası MPI'de anlamlı düşüş izlenmektedir. Bu fark OUAS hastalarında tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde Tei indeksinin yol gösterici olabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular eşliginde OUAS tanılı hastalara CPAP tedavisi başlanması ve tadaviyi uzun süre aksatmadan devam edilmesi kardiyovasküler hasatlık riskini azaltabileceğinden dolayı bu hastalara erken dönemde başlanan CPAP tedavisi uzun süre aksatılmadan devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The effect of long term(?5 years) CPAP therapy on cardiac systolic and diastolic function of patients with obstructive sleep apnea syndrome(OSAS) had been evaluated with conventional and tissue Doppler techniques in our study. 21 patients aged from 18 to 55 with documented OSAS syndrome had uninterrupted CPCP therapy for at least 5 years. They were referred to the cardiology outpatient clinic for evaluation of their cardiac function using echocardiography, conventional doppler and tissue Doppler.techniquesThe patients with uncontrolled hypertension, chronic obstructive coronary disease, type 1 and type 2 diabetes mellitus, left ventricular hypetrophy assessed with echocardiography, serious valvular disease, liver kidney or thyroid disease, cardiomyopathies and left ventricular systolic dysfunction (LVEF: