İki fazlı dinamik inkremental bilgisayarlı tomografi tekniğinin hepatik tümörlerin (metastaz, hemanjiom ve hepatosellüler karsinom) ayırıcı tanısındaki değeri
  1. Tez No: 32927
  2. Yazar: ALİ OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Karaciğer görüntülemesinde primer tarama ve takip modeli dinamik inkremental BT incelemedir. İFDİBT; Kontrast maddenin bolus tarzında hızlı verilmesini takiben, 45 - 120. saniyeler arasında erken faz, 6 - 7. dakikalar arasında geç faz görüntülerin alındığı bir tekniktir. Histopatolojik olarak ve takip çalışmaları ile kesin tanı almış olan 48 metastaz, 44 hemanjiom ve 9 HCC olgusunda, dinamik inceleme nin erken ve geç faz görüntülerinde, kontrast madde ile boyanma paternlerini inceledik ve ayırıcı tanıda kullanabileceğimiz kontrast tutuş farklılıklarını belirlemek için çeşitli analizler yaptık. İFDİBT incelemeyi, 100 mi kontrast maddeyi IV bolus tarzında 2 ml/saniye hızla vererek, 2 saniye tarama zamanı ve masa hareketini sağlamak için 1.6 saniye ara zamanı kullanarak yaptık. Dinamik ince lemenin erken fazında enjeksiyona başladıktan sonra 45 -120 saniyeler arasında ve geç fazda 6-7. dakikalar arasında görüntüler aldık. Metastazlarda erken ve geç faz görüntülerde daha çok total hipo- dens boyanma paterni (%79) görülürken, erken fazda % 19 periferik kontrast tutulumu izlendi. Hemanjiomlarda, ise erken fazda en sık periferik hiperdens (%77), geç fazda en sık total izodens boyanma pa terni (%52) görüldü. Erken faz görüntülerde, HCC 'da en çok total hi- podens (%56) ve heterojen dansiteli (%33), geç faz görüntülerde % 80 oranında total hipodens boyanma paterni görüldü. Dinamik incelemenin her iki fazında metastaz, hemanjiom ve HCC olgularında görülen kontrast boyanma paternleri, bu lezyonlarm ayı rıcı tanısında oldukça faydalı bir yöntemdir. Erken faz görüntüler lezyonlarm saptanma oranlarını artırırken, geç faz görüntülerin lez yonlarm tanımlanmasına ve ayırıcı tanıya katkıları büyüktür. -64-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dynamic incremental CT is the primary scanning and follow-up model in liver imaging. Two-phase dynamic inceremental CT (TPDICT) is a technique in which CT scans are obtained 45 sec and 6 min after commencing the rapid bolus injection of contrast medium. We analyzed the contrast enhancement patterns of three type of hepatic tumors (48 metastases, 44 hemangiomas and 9 HCC's), proved histopathologically or follow-up studies, to determine if any differences in the patterns are useful in the differential diagnosis of these lesions. TPDICT scanning was performed after 1 00 ml iodinated contrast material was administered intravenously at a rate of 2 ml/sec. A 2- sec scanning time was used with a 1.6 sec interscan delay, which allowed table motion between scans. CT scans were obtained 45 - 120 sec (bolus and nonequilibrium phase) and 6-7 min (equilibrium phase) after commencing the injection of contrast medium. Most of the metastases were appeared as totally hypodense(% 79) in the early and delayed phases, while % 1 9 of metastases were peri pherally hyperdense in the early phase. Hemangiomas were peripherally hyperdense % 77 in the early phase and totally isodense % 52 in late phase. HCC's were totally hypodense(% 56), and mixed density (% 33) in the early scans and totally hypodense(% 80) in the delayed scans. We conclude that contrast enhancement patterns of metastases, hemangiomas and HCC's seen on TPDICT scans are useful in the differ ential diagnosis of these tumors. Although early scans are quantative in the diagnosis and detection of hepatic tumors, delayed phase images are helpful in the differential diagnosis of hepatic tumors. -65-