Karaciğer kitlelerinin tesbitinde ve ayırıcı tanısında iki farklı dinamik ardışık 'incremental' BT'nin yeri
  1. Tez No: 69860
  2. Yazar: FİLİZ DENİZLİ ERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada karaciğer kitlesi (hepatoma, hemanjiom, metastaz, kist, lipom, kolanjiokarsinom) bulunan 62 hastaya iki fazlı (erken ve geç) dinamik ardışık BT incelemesi yapıldı. Bu inceleme intravenöz olarak bolus tarzında kontrast madde verilmesinden 45. sn ve 6-7. dakikada elde olunan BT görüntülerini içeren bir tetkikdir. Görüntüler 1.8 sn'de alındı, görüntüler arasında 1.5 sn masa hareketine müsade edildi. Tüm karaciğer her bir fazda 53 sn'de tarandı. iki fazlı imajlar gözden geçirildi. Her bir kitlenin her bir fazdaki BT görüntüleri komşu hepatik parankimle karşılaştınlrak kontrastlanmanın derecesi ve paternine göre altı gruba ayrıldı: Total hiperdens, periferal hiperdens, santral hiperdens, mikst dansite, total izodens ve total hipodens. Bu çalışmada iki fazlı dinamik ardışık BT'nin karaciğer kitlelerinin tespitinde ve ayırıcı tanıdaki katkıları incelenmiştir. Bu yöntemle, 12 olguda (% 23) geç fazda izodens olmaları nedeniyle tespit edilemeyen kitleler erken fazda görüntülenmiştir. Aynı şekilde 2 olguda (% 3) erken fazda izodens olmaları nedeniyle izlenemeyen kitleler geç fazda görüntülenmiştir. Kontrast maddenin karaciğer ve kitle içindeki dağılımına göre oluşturulan kontrastlanma paternlerine bakılarak; erken fazda periferal hiperdens, geç fazda total hiperdens veya total izodens paternin sadece hemanjiom için; erken fazda total hiperdens, geç fazda total hipodens paternin sadece hepatomalar için anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Metastazlar için anlamlı sonuç elde edilememiştir. Kist, lipom ve kolanjiokarsinom vaka sayısı bir sonuca varmak için yeterli değildir. İki fazlı dinamik ardışık BT'nin gerek karaciğer kitlelerinin ortaya konulmasında, gerekse kitlelerin ayıncı tanısında son derece değerli bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. IVAnahtar Sözcükler karaciğer, kitle, bilgisayarlı tomografi, kontrastlarıma, ayırıcı tanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Two phased (early and delayed) dynamic incremental CT examination was performed at 62 patients with hepatic masses (hepatomas, hemangiomas, metastases, cysts, lipomas and cholangicarcinomas). This technique involves CT images which are obtained 45 seconds and 6-7 minutes after the intravenous bolus injection of contrast material. A 1.8 second scanning time was used with a 1.5 second interscan delay which allowed table motion between scans. Scanning time was 53 seconds for each phase. Two phased images were reviewed, and the CT appearances of each tumor on both phases were categorized in six groups according to the degree and pattern of enhancement in comparison with surrounding hepatic parenchyma as totally hyperdense, peripherally hyperdense, centrally hyperdense, mixed density, totally isodense and totally hypodense. In this study the value of two phased dynamic incremental CT in the detection and differential diagnosis of hepatic masses was evaluated. Twelve masses, which were not diagnosed on delayed phase images because of their isodensity with surrounding hepatic parenchyma, could be imaged on early phase. Similarly, 2 masses which were not seen on early phase, could be shown on delayed phase images. According to the contrast enhancement pattern produced by the distribution of contrast material through the mass and liver, we suggest that; A lesion that is totally hyperdense or totally isodense on early phase images and totally isodense on delayed phase images is almost always a hepatoma; and if a lesion showed peripheral hyperdensity in the early phase, total hyperdensity or total isodensity in the delayed phase it strongly suggests a hemangioma. No significant result could be obtained for the metastases. The number of patients with cysts, lipomas or cholangiocarcinomas were not enough for any conclusion. We conclude that two phased dynamic incremental CT is very valuable both for the detection of hepatic masses and for the differential diagnosis of these masses. VIKey Words liver, mass, computerized tomography, contrast enhancement, differential diagnosis vıı