Mekanik yüklemenin farklı kök ucu dolgu materyallerinin apikal sızıntılarına ve boşluk hacimlerine etkisi ve oluşan streslerin sonlu eleman stres analiz (FEA) yöntemiyle değerlendirilmesi
Effect of mechanical loading on apical leakage and gap volumes of different root-end filling materials and evaluation of stresses via finite element analysis (FEA)
  1. Tez No: 329280
  2. Yazar: ÖZNUR ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA BELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı yedi farklı kök ucu dolgu materyalinin apikal mikrosızıntısı ve iç yapısında oluşan boşlukların hacmi üzerine 1 yıla tekabül eden mekanik yüklemenin etkisinin değerlendirilmesi ve sonlu eleman stres analiz (FEA) yöntemi ile oluşan streslerin miktarı ve dağılımının incelenmesidir.Bu çalışmada periodontal nedenlerle çekilmiş 112 adet insan maksiler santral keser dişler kullanıldı. Tüm dişlere giriş kavitesi açılmasının ardından kök kanalları ProTaper F4 gütta-perka konlar ve AH Plus kanal patı kullanılarak dolduruldu. Tüm dişlerin apikal 3 mm'lik kısımları rezeke edildikten sonra elmas kaplı ultrasonik uç ile 3 mm derinliğinde kök ucu kaviteleri açıldı. Dişler yedi gruba (n=16) ayrıldı ve kök ucu kaviteleri ProRoot MTA, Super EBA, IRM, Vitrebond, Geristore, kompozit rezin ve TechBiosealer ile dolduruldu. Örneklerin mikrosızıntısı mekanik yükleme (100000, 50 N, 0,2 Hz) öncesinde ve sonrasında sıvı filtrasyon test metodu kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen veriler Kruskal Wallis, Wilcoxon testi kullanılarak analiz edildi.Materyal içi boşlukların hacmininin yüzdesini ölçmek amacıyla her gruptan seçilen 7 örneğin mekanik yükleme öncesinde ve sonrasında mikro CT cihazı kullanılarak elde edilen kesit görüntüleri üç boyutlu modeller oluşturmak üzere MIMICS 10.01 yazılımına aktarıldı. Bu programla materyallerin üç boyutlu görüntüleri üzerinde içerdikleri boşluk hacmi yüzde değerleri ölçüldü ve kaydedildi. Elde edilen veriler Kruskal Wallis, Banferonni düzeltmeli Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanılarak değerlendirildi. Mikro CT ile elde edilen veriler SolidWorks (2009) üç boyutlu çizim programına aktarılarak stres analizi yapıldı.Bu çalışmada mekanik yükleme öncesinde ve sonrasında mikrosızıntı değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of current study was to the effect of mechanic cyclic loading simulating one year of usage on apical leakage and volume of voids inside the root end filling material, and the evaluation of amount and distribution of stresses via finite element analysis (FEA).112 human central incisor teeth extracted due to periodontal disease were used at current study. Root canals were filled with ProTaper F4 gutta-percha cones and AH Plus paste following the preparation of access cavity. Root end cavities of 3 mm depth were prepared with diamond coated ultrasonic tips after the resection of 3 mm apical parts of all teeth. Teeth were divided in to seven groups (n=16) and root end cavities were filled with ProRoot MTA, Super EBA, IRM, Vitrebond, Geristore, Composite Resin, and TechBiosealer. Microleakage of specimens were evaluated by fluid filtration method both before and after mechanical loading (100000, 50 N, 0,2 Hz). Data acquired were evaluated by Kruskal Wallis, Wilcoxon statistical tests.In order to measure the percentage of void volumes, cross-section views of seven specimens acquired by microCT device both before and after mechanical loading were transferred in to MIMICS 10.01 software to develop three dimensional models. Percentage of void volume values were measured and recorded via this software. Data acquired were evaluated by Kruskal Wallis, Mann Whithey U test with Bonferonni correction, and Wilcoxon statistical tests. Data acquired by microCT were transferred in to SolidWorks (2009) software and stress analyses were performed.There were no statistically significant differences among groups as micro-leakage values neither before nor after mechanical loading (p>0,05).