Yüksek sıcaklık süper iletkenleri için ısıl işlem süresinin yapısal özellikler üzerinde etkisi
The effect of heat treatment time on the structural properties for high temperature superconductors
  1. Tez No: 329315
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amonyum Nitrat Yöntemiyle hazırlanmış Bi2Sr2Can?1CunO2n+4 malzemelerinin yapısal özellikleri üzerine sinterleme süresinin etkisi araştırıldı. Mikro yapı X-Işını Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelendi. Bi-2223 ve Bi-2212 fazlarının mikro yapı içerisindeki hacimsel oranları hesaplandı. Artan sinterleme süresiyle Bi-2212 faz oranının 51.1740 Å değerinden 53.978 Å değerine arttığı ve Bi-2223 fazının oranının 48.8260 Å değerinden 46.022 Å değerine azaldığı bulundu. Aynı zamanda, artan sinterleme süresiyle Bi-2212 fazı için c-örgü parametresinin 30.9855 Å değerinden 31.7649 Å ve Bi-2223 fazı için 37.4131 Å değerinden 38.9023 Å değerine arttığı bulundu. Benzer bir durum da a-örgü parametresinin artan sinterleme süresiyle Bi-2223 fazı için 5.3032 Å değerinden 5.3272 Å değerine arttığı görüldü. SEM analizlerinden de görülmüştür ki mikroyapı artan sinterleme süresiyle iyileşmektedir.
Özet (Çeviri)
The sintering time effects on the structure properties investigated for Bi2Sr2Ca n? 1CunO2n+4 samples prepared by the ammonium nitrate method. The microstructure examined by X-ray diffractometer (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM). The volume frictions of Bi-2223 and Bi-2212 phases calculated in the microstructure. It found that the percentage of the Bi-2212 phase is increasing from 51.1740 Å to 53.978 Å and percentage of the Bi-2223 phase is decreasing from 48.8260 Å to 46.022 Å with increasing sintering time. Additionally, it found that the c-lattice parameter is increasing from 30.9855 Å to 31.7649 Å for Bi-2212 phase and from 37.4131 Å to 38.9023 Å for Bi-2223 phase with increasing sintering time. A similar manner is observed that the a-lattice parameter is increasing from 5.3032 Å to 5.3272 Å for Bi-2223 phase with increasing sintering time. SEM analyses were been indicated that the microstructure is improved with increasing sintering time.