Setup time reduction: A case study implementation
Üretim sürelerinin düşürülmesi: Örnek çalışma
- Tez No: 329396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde makine hazırlık sürelerinin düşürülmesi çalışması yapılmıştır. 2010 yılından bu yana çalışmakta olduğum, Manisa organize sanayi bölgesinde bulunan NEKA kalıp firmasında uygulamalar yapılmıştır. Sac metal işlemede önemli bir yer tutan, makina hazırlık sürelerinin aşamalarında dar boğazlar saptanmıştır. Bu dar boğazları balık kılçığı diyagramında grafiğe döküp beş temel sorunu ele alınmıştır. Zaman etütleri yapıldıktan sonra AutoCAD, Solid Works, Arena gibi benzetim programlarının yardımıyla yapılacak olan değişikliklerin yararları gözlenmiştir. benzetim programlarından alınan sonuçların, uygulama aşamasında da yararları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with reducing the machine setup time. Applications were performed at NEKA Kalıp Company located in Manisa Organized Industrial Region, where I have been working since 2010. There has been made a bottleneck analysis of the stages of the machine setup times, which play a very important role in the iron sheet metal processing. That bottleneck analysis was poured on a fishbone diagram, which deals with five fundamental problems. The study of the machine setup time is followed by an overview of the merits of modifications to be made using such simulation programs as AutoCAD, Solid Works and Arena. Finally, observations are made on the practical benefits of the results obtained from the use of those simulation programs.