Design of hybrid solar wind system for sustainable energy storage: A case study Rutba city
Sürdürülebilir enerji depolaması için hibrit güneş rüzgar sisteminin tasarımı: Rutba şehiri örnek çalışması
  1. Tez No: 808551
  2. Yazar: AHMED BASEM MOHAMMD ALDULAEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bugünün dünyasında, yenilenebilir kaynaklardan güç üretmek bir alternatiftir. Çevre ve insan ekolojisi, geleneksel enerji kullanarak güç üretimi tarafından ciddi şekilde etkilenmektedir. Kozmosun her tarafında bol miktarda yenilenebilir enerji bulunmaktadır. Temiz, çevre dostu, verimli ve güvenilir enerji, yenilenebilir kaynaklardan gelir. Günümüz dünyasında, güneş ve rüzgar enerjisi giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu proje, hem güneş hem de rüzgar enerjisini kullanan bir şebekeye bağlı hibrit enerji üretim sistemi oluşturmak için Matlab/Simulink kullanmayı amaçlamaktadır. Model tasarımında, mevcut güneş ışınımı, güneş saatleri, sıcaklık, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve topografya dikkate alınır. Veriler kullanılarak güneş ve rüzgar kaynaklarından enerjiyi birleştiren bir model oluşturulabilir. Irak'ın bazı bölgelerinde ortalama güneş ışınımı 5.68 KW/m2/gün ve rüzgar hızı 12.9 mil/saat olarak ölçülmüştür. Irak, Dönencesel Tropik ve Ekvator arasında bulunduğu için ortalama yıllık sıcaklığı 28°C'dir. Ayrıca, bağımsız PV ve rüzgar modelleri de simüle edilmiştir. Güneş panelleri, (P&O) MPPT, yükseltici dönüştürücü, invertör, rüzgar türbini ve PMSG jeneratörü, hibrit modelin bileşenleri olup hepsi şebekeye bağlıdır. PV modeli, çeşitli ışınım ve sıcaklık koşullarıyla simüle edilir ve çıkışı değerlendirilir. Matlab ile simüle edilen hibrit modelin sonuçları incelenir. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan artan talep, güneş ve rüzgar enerjisini birleştiren hibrit sistemlerin araştırılmasına yol açmıştır. Bu çalışma, Rutba Şehri'nde sürdürülebilir enerji depolama için bir hibrit güneş rüzgar sistemi tasarımına odaklanmaktadır. Amaç, enerji üretimini ve depolama kapasitesini maksimize ederken maliyetleri ve çevresel etkileri minimize eden en uygun yapılandırmayı önermektir. Araştırma metodolojisi, Rutba Şehri'nin yerel iklim koşullarının, güneş ışınımı verilerinin, rüzgar hızı desenlerinin ve enerji tüketimi desenlerinin kapsamlı bir analizini içermektedir. Tasarım süreci, teknik özelliklerine ve hibrit sisteme uyumluluklarına dayanarak uygun güneş panelleri, rüzgar türbinleri, piller ve invertörlerin seçimini içerir. Hibrit sistemlerin boyutlandırılması ve optimize edilmesi matematiksel modeller ve simülasyon araçları kullanılarak gerçekleştirilir. Farklı senaryolar, güneş ve rüzgar kaynaklarındaki değişiklikler, enerji talebi ve sistem yapılandırmaları göz önünde bulundurulur. Hibrit sistemin performansı, enerji üretimi, depolama kapasitesi, güvenilirlik ve maliyet-etkinlik gibi temel parametrelere dayanarak değerlendirilir. Sonuçlar, hibrit güneş rüzgar sisteminin tek başına güneş veya rüzgar sistemlerine kıyasla önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir. Hem güneş hem de rüzgar kaynaklarını kullanarak sistem, daha yüksek toplam enerji üretim kapasitesine ve geliştirilmiş güvenilirliğe ulaşır, çünkü bir kaynağın aralıklı olduğu durumlarda diğeri bulunabilirliğini karşılar. Enerji depolama bileşeni, enerji arzı ve talebini dengelemede önemli bir rol oynar, böylece düşük güneş veya rüzgar bulunabilirliği dönemlerinde sürekli bir güç sağlanır. Ayrıca, ekonomik analiz, hibrit sistemin tek başına sistemlere kıyasla olumlu bir yatırım getirisi sunduğunu göstermektedir. Maliyet tasarrufu, kaynakların verimli kullanımı ve optimize edilmiş sistem boyutlandırmasıyla elde edilir. Ek olarak, çevresel etki değerlendirmesi, sera gazı emisyonlarında önemli bir azalma ve fosil yakıt temelli güç üretimine olan bağımlılığın azalmasını göstermektedir. Bu çalışma, hibrit güneş rüzgar sistemlerinin tasarımı ve optimize edilmesine ilişkin görüşler sunarak sürdürülebilir enerji sistemleri alanına katkıda bulunmaktadır. Rutba Şehri örneğiyle elde edilen bulgular, benzer iklim koşullarına sahip diğer bölgeler için değerli bir referans olabilir. Önerilen hibrit sistem, sürdürülebilir enerji depolama için güvenilir, maliyet-etkin ve çevre dostu bir çözüm sunarak daha yeşil bir enerji geleceğine yönelik geçişi teşvik eder. Makale, Rutba Şehri'ndeki mevcut enerji durumunun genel bir açıklamasıyla başlar ve geleneksel enerji kaynaklarıyla ilişkili zorluklara vurgu yapar. Büyüyen enerji talebini sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için yenilenebilir enerjiye geçişin önemine vurgu yapar. Ardından, araştırmacılar hibrit güneş rüzgar sisteminin tasarımına ve entegrasyonuna derinlemesine girer. Sistem, hava koşullarından bağımsız olarak sürekli güç üretmeyi sağlamak amacıyla hem güneş hem de rüzgar enerjisini kullanmayı hedefler. Makale, güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve enerji depolama cihazlarının boyutlandırılması, kurulumu ve yapılandırması hakkında detaylar sağlar. Araştırmacılar, önerilen sistemin ekonomik sağlamlığını ve çevresel etkisini değerlendirmek için bir fizibilite çalışması yaparlar. Sistem kurulumu maliyeti, işletme giderleri, bakım gereksinimleri ve sistemin ömrü boyunca potansiyel enerji tasarrufları gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Ayrıca, makale, kurulum sırasında karşılaşılan teknik zorlukları vurgular. Ayrıca, hibrit sistemin farklı hava koşullarında performansı ve güneş ile rüzgar kaynaklarının aralıklı olduğu durumlarla nasıl başa çıktığına dair bilgiler sunar.Yenilenebilir enerji sistemlerinin önemli bir yönü enerji depolamadır. Araştırmacılar, hibrit güneş rüzgar sistemi için uygun çeşitli enerji depolama teknolojilerini araştırır. Pil depolama, su pompalı hidro depolama ve sıkıştırılmış hava enerjisi depolama, uygulanabilirlikleri, maliyet-etkinlikleri ve çevresel etkileri açısından değerlendirilen seçenekler arasındadır. Çalışma ayrıca şebeke entegrasyonu konusuna da değinir. Araştırmacılar, hibrit sistemin, Rutba Şehri'ndeki mevcut güç şebekesi altyapısıyla uyumluluğunu analiz ederler. Şebeke kararlılığını yönetmek, güç kalitesini sağlamak ve şebekeye bağlı invertörleri kullanarak enerji enjeksiyonunu kolaylaştırmak için stratejiler incelenir. Ayrıca, makale, Rutba Şehri ve daha geniş bir bölgede yenilenebilir enerji benimsemesini düzenleyen yasal ve politika çerçevelerini de açıklar. Hükümet politikalarının, besleme tarifelerinin ve teşviklerin yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı teşvik etmek açısından önemini vurgular. Önerilen sistemin çevresel etkisini değerlendirmek için kapsamlı bir yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yapılır. LCA, sistemdeki sera gazı emisyonlarını, enerji geri ödeme süresini ve genel sürdürülebilirliği geleneksel enerji kaynaklarıyla karşılaştırarak değerlendirir. Araştırma ayrıca hibrit güneş rüzgar sisteminin sosyo-ekonomik etkilerini ele alır. İş yaratma, beceri geliştirme ve yerel toplum için potansiyel sosyo-ekonomik faydaları analiz ederek projein genişlemiş etkilerini anlamak için çalışır. Sonuç olarak, çalışma, Rutba Şehri'nde hibrit güneş rüzgar sisteminin başarılı entegrasyonunu sergileyerek benzer enerji zorluklarıyla karşı karşıya olan diğer bölgeler için sürdürülebilir bir enerji çözümü olarak potansiyelini göstermektedir. Araştırma, sera gazı emisyonlarını azaltma, iklim değişikliğiyle mücadele etme ve daha yeşil bir geleceği teşvik etme konusundaki önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, generating power from renewable sources is an alternative. The environment and human ecology are being severely impacted by power generating using conventional energy. There is an abundance of renewable energy across the cosmos. Clean, environmentally friendly, efficient, and dependable energy comes from renewable sources. In the modern world, solar and wind power are becoming increasingly important. The project's goal is to use Matlab/Simulink to create a grid-connected hybrid power generation system that uses both solar and wind energy. The available solar irradiance, sunshine hours, temperature, wind speed, wind direction, and topography are taken into consideration when designing the model. Using the data, a model that combines the energy from solar and wind resources can be created. Over areas of Iraq, there is an average solar irradiation of 5.68 KW/m2/day and a wind speed of 12.9 mph. Since Iraq is between the Tropic of Cancer and the Equator, its average annual temperature is 28°C. Additionally, standalone PV and wind models are simulated. Solar panels, (P&O) MPPT, a boost converter, an inverter, a wind turbine, and a PMSG generator are all components of the hybrid model and are all connected to the grid. The PV model is simulated with various irradiance and temperature conditions, and output is assessed. Simulated hybrid model results from Matlab are examine. The increasing demand for sustainable and renewable energy sources has led to the exploration of hybrid systems that combine solar and wind power. This study focuses on the design of a hybrid solar wind system for sustainable energy storage, using Rutba City as a case study. The objective is to propose an optimal configuration that maximizes energy generation and storage capacity while minimizing costs and environmental impacts. The research methodology involves a comprehensive analysis of the local climatic conditions, solar radiation data, wind speed patterns, and energy consumption patterns in Rutba City. The design process includes selecting appropriate solar panels, wind turbines, batteries, and inverters based on their technical specifications and compatibility with the hybrid system. The sizing and optimization of the hybrid system are performed using mathematical models and simulation tools. Different scenarios are considered, including variations in solar and wind resources, energy demand, and system configurations. The performance of the hybrid system is evaluated based on key parameters such as energy generation, storage capacity, reliability, and cost-effectiveness. The results indicate that the hybrid solar wind system offers significant advantages over standalone solar or wind systems. By utilizing both solar and wind resources, the system achieves a higher overall energy generation capacity and improved reliability, as the availability of one resource compensates for the intermittent of the other. The energy storage component plays a crucial role in balancing energy supply and demand, ensuring a continuous power supply during periods of low solar or wind availability. Furthermore, the economic analysis reveals that the hybrid system presents a favorable return on investment compared to standalone systems. The cost savings are achieved through efficient utilization of resources and optimized system sizing. Additionally, the environmental impact assessment demonstrates a substantial reduction in greenhouse gas emissions and a decrease in reliance on fossil fuel-based power generation. This study contributes to the field of sustainable energy systems by providing insights into the design and optimization of hybrid solar wind systems. The findings from the Rutba City case study can serve as a valuable reference for similar regions with similar climatic conditions. The proposed hybrid system offers a reliable, cost-effective, and environmentally friendly solution for sustainable energy storage, promoting the transition towards a greener energy future. The paper begins with an overview of the current energy scenario in Rutba City and the challenges associated with conventional energy sources. It emphasizes the importance of transitioning to renewable energy for meeting the growing energy demands sustainably. next, the researchers delve into the design and integration of a hybrid solar-wind system. The system aims to harness both solar and wind energy to ensure continuous power generation regardless of weather conditions. The paper provides details about the sizing, installation, and configuration of solar panels, wind turbines, and energy storage devices. The researchers conducted a feasibility study to evaluate the economic viability and environmental impact of the proposed system. They considered factors such as initial setup costs, operational expenses, maintenance requirements, and potential energy savings over the system's lifespan. Moreover, the paper discusses the implementation process and the technical challenges faced during the installation. It also highlights the performance of the hybrid system under various weather conditions and how it copes with the intermittent of solar and wind resources. A crucial aspect of renewable energy systems is energy storage. The researchers explore various energy storage technologies suitable for the hybrid solar-wind system. Battery storage, pumped hydro storage, and compressed air energy storage are among the options evaluated for their feasibility, cost-effectiveness, and environmental impact. The study also addresses the issue of grid integration. The researchers analyze the compatibility of the hybrid system with the existing power grid infrastructure in Rutba City. Strategies for managing grid stability, power quality, and grid-tie inverters are explored to facilitate seamless energy injection into the grid. Furthermore, the paper outlines the regulatory and policy frameworks governing renewable energy adoption in Rutba City and the broader region. It highlights the importance of supportive government policies, feed-in tariffs, and incentives to encourage investments in renewable energy projects. To assess the environmental impact of the proposed system, a comprehensive life cycle assessment (LCA) is conducted. The LCA evaluates the system's greenhouse gas emissions, energy payback time, and overall sustainability in comparison to conventional energy sources. The research also considers the socio-economic impacts of implementing the hybrid solar-wind system. Job creation, skill development, and potential socioeconomic benefits for the local community are analyzed to understand the project's broader implications. In conclusion, the study showcases the successful integration of a hybrid solar-wind system in Rutba City, demonstrating its potential as a sustainable energy solution for other regions facing similar energy challenges. The research emphasizes the importance of adopting renewable energy technologies to reduce greenhouse gas emissions, combat climate change, and promote a greener future.