A parallelization approach to Haskell language through category theoretic implementations
Kategori kuramı uygulamaları altında Haskell diline bir paralelizasyon yaklaşımı
- Tez No: 329410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kategori teorisi, cebirsel yapıların evrensel bileşenlerini görselleştirmemizi ve bazı farklı yapıların aralarındaki ilişkileri kurmamızı sağlayan güçlü bir kuramsal çerçeve ve soyut cebirsel dildir. Teori son yıllarda, bilgisayar bilimlerinde alt uygulama alanları bulmuş, özellikle fonksiyonelprogramlama dilleri alanında birc¸ok yenili?gin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Bubağlamda; çalışma, kategori teorisinin fonktörleri, doğal transformasyonları ve monadları ile birlikte gelen soyutlama yeteneğiyle; çözümlerine katkıda bulunduğu ya da alternatif bakış açıları getirdiği problemlerin ve bu problemlerin ait oldukları alt alanların, ?fonksiyonel bir programlama dilinin saflığından, yarı-belirgin paralelizasyon uygulamalarına? kadar, incelenmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Category theory is a powerful abstract algebraic language and a conceptual framework that lets us visualize universal components of structures of given types and how those structures of different types are interrelated. In recent years, category theory has found new application areasin theoretical computer science and has contributed to developments of new logical systems, especially in the area of functional programming languages. In that sense, this study aims to indicate the areas to which category theory brings alternative solution methods by increasing the number of abstraction layers together with the usage of its functors, natural transformations and monads varying from ?purity of a functional programming language? to ?semi-explicit parallelization in functional programming?.