Sera koşullarında potasyum uygulamalarının farklı biber genotiplerinin gelişimi üzerine etkisi ve bitkilerde potasyum etkinliğinin belirlenmesi
Development of practice on the genotypes of potassium in different conditions of greenhouse pepper and determination of the efficiency of potassium in plants
- Tez No: 329445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında biber bitkisinin gelişimi için optimum gübre dozunun ve bitkiler arasında ki potasyum (K) alım etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sera koşullarında farklı biber çeşitlerinde (çarliston, dolmalık ve sivri biber) çeşitlerinde üç tekerrürlü olmak üzere beş farklı dozda potasyum (0, 50, 100, 200 ve 400 mg kg-1) uygulanarak, bitkiler çiçeklenme öncesinde hasat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the aim was to determine the optimum fertilizer dose for the development of pepper plants and to determine the of potassium (K) efficiency of plants. For this purpose, under greenhouse conditions including three replicates of five different doses of potassium (0, 50, 100, 200 and 400 mg kg-1) were applied to different pepper varieties (pepperoni, bell pepper, green pepper) and plants were harvested before flowering.