Orta Karadeniz'deki hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758) balıklarının bazı populasyon parametreleri üzerine bir araştırma
Study on some population parameters of anchovy (Engraulis encrasicolus, Linnaeus 1758) in the Central Black Sea
- Tez No: 329446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Orta Karadeniz bölgesinde 2010/2011 yılı hamsi av sezonunda Eylül-Mart ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Hamsi (Engraulis encrasicolus, Linnaeus, 1758) örnekleri Karadeniz bölgesinde ekonomik amaçlı gırgır tekneleri ile avcılık operasyonuna katılarak tesadüfi örnekleme yöntemi ile doğrudan ağlardan temin edilmiştir. Örneklenen hamsilerin yaş kompozisyonu, eşey oranları, büyüme (yaş-boy ve yaş-ağırlık ilişkisi), boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü (K) ve ölüm oranları (yıllık toplam ölüm (A), anlık toplam (Z), avcılık (F) ve doğal ölüm (M) oranları), yaşama oranı (S), işletme (sömürülme) oranı (E) araştırılmıştır. Ortalama boy ve ağırlık sırasıyla 11,63±0,02 ve 9,98±0,04 bulunmuştur. Ortalama oransal boyca ve ağırlıkça büyüme %25,37 ve %103,16'dır. Dişi-erkek oranı 1,73:1 olarak tespit edilmiştir. Hamsilerin ?0-3? yaş arası dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Ortalama kondisyon faktörü (K) 0,63'dür. Boy-ağırlık ilişkisi tüm hamsiler için W = 0,011L2,742 bulunmuştur. Von Bertalanffy Büyüme Denklemi tüm hamsiler için L(t)=16,368*[1-e(0,425*(t+1,35))] ve W(t)=23,516*[1-e(0,425*(t+1,35))]2,747 olarak hesaplanmıştır. 2010/2011 av sezonunda örneklenen hamsilerin Phi-prime büyüme performansı indeksi boy için Ø'=2,056 ve ağırlık için Ø=0,543'dür. Populasyondaki ortalama yaşama oranı (S), %5,8'dir. Anlık toplam (Z), avcılık (F) ve doğal (M) ölüm oranları, Z=2,84, F=2,02, M=0,82'dir. Populasyonun işletme (sömürülme) oranı (E) 0,71'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Black Sea for 2010/2011 fishing season, was carried out between the months of September to March. Anchovy (Engraulis encrasicolus, Linnaeus, 1758) samples were obtained from purse seine vessels in Black Sea region for economic purposes by participating in fishing operations, the random sampling method. Anchovy sampled by working parameters such as age composition, sex ratio, growth (Mean height and weight, condition factor, length-weight relationship, age-height and age-weight relationship), death rates (survival (S), total annual mortality (A), instantaneous total mortality (Z), fishing mortality (F), natural mortality (M) rates) operation (exploitation) ratio, studies made a comparison of the current situation in the past. Mean height and weight, 11,63±0,02 and 9,98±0,04 respectively. Mean relative growth in length and weight %25,37 and %103,16. The female-male sex ratio was found to be 1,73:1. Anchovies were dispersed between the ages of 0-3. Mean condition factor (K) was 0.63. The length-weight relationship W = 0,011L2,742 were calculated for all of anchovies. Von Bertalanffy Growth Equation L(t)=16,368*[1-e(0,425*(t+1,35))] and W(t)=23,516*[1-e(0,425*(t+1,35))]2,747 are calculated for all the anchovies. 2010/2011 fishing season, anchovies sampled Phi-prime index of growth performance were Ø'=2,056 for lenght and Ø=0,543 for weight. Mean survival rate in the population was (S) 5.8%. Instantaneous total mortality (Z), fishing mortality (F) and natural mortality (M) ratios, Z = 2.84, F = 2.02, M = 0.82 is. Population operation (exploitation) ratio (E) was calculated as 0.71.