Ulubey ilçesinde (Ordu) yetiştirilen Granny Smith elma çeşidinin ilk yıllar verim ve kalite özellikleri
The first years yield and quality characteristics of Granny Smith apple cultivar grown in Ulubey district (Ordu/Turkey)
- Tez No: 329455
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; 2009 yılında Ordu İli Ulubey ilçesinde M 9 ve MM 106 anaçları üzerine aşılanmış Granny Smith (Malus communis L.) elma çeşidi ile kurulu 3 farklı rakımdaki elma bahçelerinde 2010 ve 2011 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada ağaçların verim ve kalite özellikleri incelenmiştir.Çalışma sonucunda; ağaç başına ortalama verim 1.23 kg, meyve ağırlığı 163.66 g, meyve boyu 65.34 mm, meyve çapı 72.15 mm, meyve şekil indeksi 0.91, meyve hacmi 211.68 ml, meyve eti sertliği 8.38 kg/cm², meyvedeki toplam çekirdek sayısı 5.7, çekirdek ağırlığı 0.54 g, suda çözünebilir kuru madde miktarı % 11.57, pH 3.38, Malik asit cinsinden titre edilebilir asitlik miktarı % 0.82, yaprak alanı 28.52 cm², gövde çapı gelişimi 6.61 mm, sürgün çapı gelişimi 2.18 mm, sürgün boyu gelişimi 363.34 mm bulunmuştur.Fenolojik gözlemlerde; çiçeklenme başlangıç tarihi 12-15 Mayıs, çiçeklenme süresi 16 gün, hasat tarihi 21-26 Ekim ve çiçeklenmeden hasada kadar geçen gün sayısı 155-159 gün olarak bulunmuştur.Çalışmada ayrıca, pomolojik özelliklerin yıllara ve bahçelere göre farklılığını belirlemek üzere yapılan istatistiki analizler sonucunda, bazı özelliklerin yıllara, bahçelere veya yıl x bahçe interaksiyonlarına göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in apple orchards established with Granny Smith cv. (Malus communis L.) grafted on M 9 and MM 106 rootstock at three altitudes in , Ulubey district of Ordu province in 2010 and 2011. The yield and quality characteristics of apple trees were recorded.As a result of study; the average yield per tree was determined as 1.23 kg, the other characteristics were 163.66 g for fruit weight, 65.34 mm for fruit lenght, 72.15 mm for fruit size, 0.91 for fruit shape index, 211.68 mm for fruit volume, 8.38 kg/cm² for fruit firmness, 5.7 for total seed number in fruit, 0.54 g for seed weight, 11.57% for total soluble solids, 3.38 for pH, The amount of malic acid in titratable acidity 0.82%, 28.52 cm² for leaf area, 6.61 mm for stem diameter, 2.18 mm for shoot diameter, 363.34 mm for shoot length.On the other hand, the first flowering time was 12-15 May. Flowering period was 16 days. The harvest time was 21-26 October. The number of days from flowering to harvest was 55-159.Accorting to the statistical analyses, pomological characteristics differed by year, orchard and year x orchard interaction.