Ordu ili kivi bahçelerinde görülen kök-ur nematodu (Meloidogyne spp.) türlerinin ve populasyon dalgalanmasının belirlenmesi
Determination of root-knot nematode species (Meloidogyne spp.) and their population fluctuation relating to kiwifruit orchards in Ordu province
- Tez No: 329454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma ile Ordu ili kivi bahçelerinde görülen kök-ur nematodlarının moleküler ve morfolojik metotlarla teşhisi gerçekleştirilmiştir. Teşhise ek olarak, iki ayrı kivi bahçesinde popülasyon dalgalanmaları izlenmiştir. Teşhis için örneklenen kivi bahçelerinden doğrudan elde edilen dişilerden DNA izolasyonu yapılmıştır. İzolasyon sonrasında, sadece ilgili türü tanıma özelliğindeki SCAR primerleri ile moleküler düzeyde tür teşhisi gerçekleştirilmiştir. Morfolojik teşhis için, bahçe popülasyonlarından doğrudan elde edilen dişilerin perineal preparatları kullanılmıştır. Teşhis çalışmaları sonucunda; Ordu iline ait örneklerin tamamında teşhis edilen tür, Meloidogyne incognita Kofoid and White 1919'dur. Bu çalışma kivi bitkisi için ülkemizdeki ilk kapsamlı çalışma niteliğindedir. Çalışmanın verileri ışığında; doğrudan bahçe popülasyonlarından elde edilen Meloidogyne türleri, bu tez kapsamındaki benzer protokoller kullanılarak, yeni kivi plantasyonları tesis edilmeden önce teşhis edilebilir ve çiftçilere gerekli mücadele tavsiyeleri verilebilir.
Özet (Çeviri)
This investigation was conducted to identify root-knot nematodes in Kiwifruit Orchards in Ordu Province of Turkey by means of molecular and morphological methods. In addition to the identification, the population fluctuations were also observed at two different kiwifruit orhards. For identification process, firstly, the females directly obtained from the roots at orchard populations were used for DNA isolation. Then the molecular identification was carried out with an identification key using the species-specific SCAR (sequence characterized amplified region) markers. For the morphological identification, perineal patterns of the females that obtained directly from the orchard populations were used. All samples belonging to the districts of Ordu province were identified as Meloidogyne incognita Kofoid and White1919. This is the first detailed investigation in the country for kiwifruit. With the light of this investigation, Meloidogyne species in the orchards may be identified by utilizing the similar protocols used in this thesis before establishing new kiwifruit plantation and it would be possible to give management recommendations to farmers after identification of the root-knot species.