Alışveriş merkezlerinde ortak kullanım alanlarının tasarlanması ve antakya örneği
Antakya primemall as a model for designing common shared areas
  1. Tez No: 329542
  2. Yazar: NESLİHAN KOÇ OKURLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Zamanla değişen toplumsal yapı ve sosyal yaşam alışveriş kültürünü de değişime uğratmıştır. Bu değişimle birlikte alışveriş mekanları da farklılaşmaya başlamıştır. Sanayi devrimi ile başlayan ticaret merkezlerindeki bu değişim süreci özellikle nüfusun artmasıyla beraber hız kazanmıştır. Değişen sosyalleşme ve rekreasyon kavramları ile bu toplumsal olgunun mekansal karşılığı alışveriş merkezleri olarak ortaya çıkmaktadır. Aydınlatması, iklimi, peyzaj düzenlemesi, oyun-eğlence ve yemek alanları ile bu merkezler kent simülasyonu haline gelmiştir.Bu çalışmada; eskiden sadece büyük kentlerde yer alan fakat artık tüm Anadolu kentlerinde de yapılmaya başlayan, kent mekanında yerini alan ve kamusal alan kullanımında değişiklik yaratan alışveriş merkezlerinin ortak kullanım alanlarının mekan tasarımı incelenmiştir.Çalışma, Antakya Primemall alışveriş merkezi üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, örnek alanları peyzaj tasarım ilke, standart ve kriterler açısından, alansal analizler ve fotoğraf destekli görsel bilgilerle birlikte anlatılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı değişik alışveriş merkezi örnekleri fotoğraf destekli açıklanmıştır.Değerlendirmeler sonucunda, alışveriş merkezleri içerisinde büyük rol oynayan ortak kullanım alanlarının, kamusal mekan niteliğini arttırıcı rekreasyonel iç mekan tasarım önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change in social life and the structure of society have also converted shopping customs in the meantime. Shopping places have also diversed along this change. Started by the industrial revolution this diversification has sped up in collaboration with the increasing population. Shopping Malls appeared to fulfill the changing socialising and recreation notions of society. These shopping centers seemed to simulate the whole city regarding the lightining, climatisation, landscape decoration, entertainment ? amusement and dining facilities.Here we aim to study the planning and design of common shared areas of these shopping malls since they spread throughout all Anatolian cities ?in addition to metropolises ? took considerable part within city placement and modified public shared areas.This study focuses on Antakya Primemall shopping center. The specimen areas are described in terms of landscape design principles, standarts and criterion as well as field analysis and picture aided visual documents in this study. Examples of photos from domestic and international shopping centers are used as a support.As a result of the evaluations, new projections are proposed to enhance the public shared features of the common shared areas which take prominent parts inside shopping centers.