Selcen dağı (Yayladağı-Hatay) ve çevresi miksomisetlerinin araştırılması
Investigation of myxomycetes in Selcen mountain (Yayladaği-Hatay) and environment
- Tez No: 329541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma 2011-2012 yılları arasında, Selcen Dağı ve çevresini kapsayan 11 ayrı istasyondan toplanan numuneler üzerinde yapılmıştır. Örnekler ağaç kabukları, yaprak, çürümüş veya çürümemiş bitkisel materyallerden elde edilmiştir. Toplanan numunelere Nem Odası Tekniği uygulanmış ve miksomiset sporoforları geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Elde edilen örneklerden arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu 11 Familyaya ait 20 Genusta toplam 57 takson tespit edilmiştir. Belirlenen taksonlardan 4 tür ve 2 varyete Türkiye için yeni kayıt olup, Türkiye Miksobiotasına ilave edilmiştir. Bu taksonlar; Trichia decipiens var. hemitrichioides Brândz?., Diderma radiatum (L.) Morgan, Badhamia nitens var. reticulata Berk. & Broome ex Massee, Physarum murinum Lister, Lamproderma laxum H. Neubert., Symphytocarpus trechisporus (Berk ex Torrend) Nann -Bremek' tir.
Özet (Çeviri)
This study has been made on the specimens which were obtained from 11different station areas of Selcen Mountain and environment in 2011-2012. The samples were acquired from barks of trees, leaves and the materials of decayed trees. These materials were employed the Moist Chamber Culture and it was tried to develop myxomycetes sporophore. In addıtıon myxomycetes which grew up in its natural environment were obtained. As a result of field and laboratory studies 57 taxa belonging to 11 families and 20 genera were identified, 6 taxa of these taxa have been recorded for the first time for Turkey, and they were added to the Turkish Myxobiota. This new records are; Trichia decipiens var. hemitrichioides Brândz?., Diderma radiatum (L.) Morgan, Badhamia nitens var. reticulata Berk. & Broome ex Massee, Physarum murinum Lister, Lamproderma laxum H. Neubert., Symphytocarpus trechisporus (Berk ex Torrend) Nann -Bremek.