Çelik sac-beton kompozit döşeme sistemlerinin boyuna kayma dayanımının deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of longitiduinal shear capacity of composite slab system
- Tez No: 329577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Döşeme sistemlerinde geniş açıklıkların geçilmesi, inşaat mühendisliğinde önemli bir konudur. Profillenmiş çelik sac-beton kompozit döşeme sistemleri, sağladıkları bir çok avantajdan dolayı gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit döşeme; profillenmiş çelik sacın normal veya hafif betonla birlikte çalışmasıdır. Profillenmiş çelik sac, inşaat sırasında beton prizini alana kadar kalıp olarak, beton prizini aldıktan sonra ise pozitif çekme donatısı olarak görev yapar (ASCE, 1992). Profillenmiş çelik döşeme sacla teşkil edilen kompozit döşeme sistemleri kompozit olmayan diğer sistemlere nazaran %30'lara varan tasarruf sağlamasının yanında birçok avantajı vardır.Boyuna kayma dayanımını belirlemek için Eurocode 4'te belirtilen iki metot vardır. Bunlar m&k metodu ve kısmi kayma bağlantısı yöntemidir. Boyuna kayma dayanımı birçok parametreye bağlıdır ve davranışı tanımlayan kapalı formda bir formül bulunmamaktadır. Boyuna kayma dayanımı için önerilen ampirik yaklaşımlar, formülasyonlar mevcuttur. Bu ampirik formüllerin kullanılabilmesi için büyük ölçekli deneylerin yapılması gerekmektedir. Kompozit döşeme sistemlerinin kapasitesini belirleyen sınır değerlerden biri boyuna kayma dayanımıdır. Boyuna kayma dayanımının artırılması kompozit döşeme kapasitesinin artırılması anlamına gelecektir.Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, kompozit döşemelerde boyuna kayma dayanımını belirleyen faktörler büyük ölçekli deneysel çalışmalarla incelenmiştir. Boyuna kayma dayanımını belirleyen, m&k ve kısmi kayma bağlantısı metotları karşılaştırılmıştır. Deneyler çelik lif katılmamış ve farklı oranlarda çelik lif katılmış durumlar için yapılarak çelik liflerin boyuna kayma dayanımına etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covering large clear space in economical ways is an important subject in civil engineering. Composite deck floor systems which consist of profiled corrugated steel deck and concrete are used very widely in developed countries because of its advantages over other slab systems. Composite deck floor system is working of corrugated profiled steel deck with regular or light weight concrete together. Profiled steel deck serves as concrete form for the slab during concrete setting and afterward it serves as positive tension reinforcement (ASCE, 1992). Composite floor systems have many advantages over other floor systems besides being up to 30% more economical.There are two methods in Eurocode 4 to determine longitudinal shear strength of composite slab. These are m&k method and partial shear method. Longitudinal shear strength depends on many parameters and there isn?t any analytical closed form formula. There are some empirical formulas to calculate longitudinal shear capacity. In order to use these empirical methods given in Eurocode4, large scaled experiments have to be done for every different type of profiled steel deck. Longitudinal shear strength is one of the limit states of composite floor systems. Therefore increasing longitudinal shear capacity of composite floor system means improving composite slab capacity.In this study, longitudinal shear strength parameters were studied both experimentally and analytically. m&k method and partial shear methods which are used to calculate longitudinal shear strength were compared to each other. In addition to this, the effect of steel fibers placed in the concrete in composite floor system on longitudinal shear strength were studied.