Konvansiyonel beton ile kompozit döşemeler sistemlerinin karşılaştırması
Comparison of conventional concrete and composite floor systems
  1. Tez No: 915354
  2. Yazar: ALAA IDIN ALANEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geleneksel beton döşemeler, betonun doğrudan bir zemin veya alt yapı üzerine dökülerek oluşturulan zemin kaplamalarıdır. Bu döşemeler genellikle betonarme yapıların taban veya kat bölmelerinde kullanılır. Betonun dayanıklılığı ve mukavemeti, geleneksel beton döşemelerin tercih edilmesinin ana nedenlerindendir, ancak, geleneksel beton döşemelerin bazı dezavantajları da vardır beton döşemelerin kuruma süresi uzun olabilir ve yapının inşa sürecini geciktirebilir ise Kompozit döşemeler, çelik ve beton malzemelerin birleştirilerek oluşturulan yapısal zemin kaplamalarıdır. Bu sistemde, çelik kirişler betonarme döşemelerle stratejik olarak birleştirilir. Kompozit döşemeler, çelik ve betonun birleşimiyle birlikte avantajlı özellikler sunar, Kompozit döşemeler, özellikle büyük açıklıklı yapılar, endüstriyel tesisler, ofis binaları ve köprüler gibi projelerde tercih edilen bir seçenektir. Daha hafif yapılar, daha az malzeme kullanımı, hızlı inşaat süresi ve yüksek taşıma kapasitesi gibi avantajları nedeniyle kompozit döşemeler, yapı sektöründe tercih edilen bir çözümdür. Bu çalışmanın temel amacı, konvansiyonel betonarme döşeme en yaygın sistemleri ile kompozit döşeme sistemleri arasındaki sehim miktarlarındaki farkları belirlemek ve Kullanılan malzeme miktarların hesaplanması ve hangisinin daha ekonomik olduğunu belirleme ve elde edilen sonuçları teknik açıdan ayrıntılı bir şekilde karşılaştırmaktır, elde edilen sonuçlar, yapı mühendisleri ve tasarımcılar için daha iyi bir karar verme süreci sağlamak amacıyla detaylı bir şekilde değerlendirildi, bu çalışma kapsamında, çeşitli yapısal sistemlere sahip zeminlerden oluşan bir dizi örneği incelendi. Bu örnekler şunları içerecektir: çift yönlü Kaset döşeme, plak döşeme, beton Altı Trapez Sac ile takviye edilmiş ve üzerine dökülmüş beton kaplamalı kompozit döşeme, düşey yükler altında ETABS programı yardımıyla analizleri yapıldı. Kompozit döşemelerinin, oluşan sehimler ve kullanılan malzeme miktarı açısından daha iyi olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional concrete floorings are floor coverings created by pouring concrete directly onto a ground or substructure. These floorings are commonly used in the base or division floors of reinforced concrete structures. The durability and strength of concrete are the main reasons why traditional concrete floorings are preferred. However, traditional concrete floorings also have some disadvantages the drying time of concrete floorings can be lengthy and may delay the construction process, Composite floorings, on the other hand, are structural floor coverings created by combining steel and concrete materials. In this system, steel beams are strategically integrated with reinforced concrete slabs. Composite floorings offer advantageous features through the combination of steel and concrete. They are a preferred option in projects such as large-span structures, industrial facilities, office buildings, and bridges. Due to advantages like lighter structures, reduced material usage, quick construction time, and high load-bearing capacity, composite floorings are a preferred solution in the construction industry, The main objective of this study is to determine the differences in deflection amounts between conventional reinforced concrete flooring systems and composite flooring systems, calculating the quantities used and determining which is more economical and to compare the obtained results in detail from a technical perspective. The results are evaluated in detail to provide a better decision-making process for structural engineers and designers. In this study, I examined a series of examples consisting of floors with various structural systems. These examples will include: two-way ribbed (Waffle) slab, Soild slab, composite flooring with trapezoidal sheeting and poured concrete topping. The analyses conducted under vertical loads using the ETABS program. It has been shown that composite slabs are better in terms of the resulting deflections and the amount of materials used.