Çam fidelerinin büyümesi üzerinde bazı süs bitkilerinin allelopatik etkileri
Allelopathic effects of some ornamental plants gowth of pine seeglings
- Tez No: 329614
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, süs bitkilerinin (Pelargonium zonale, Begonia toran, Vinca rosea, Impatiens walleriana ve Petunia hybrida) kara çam(Pinus nigra Arnold. subsp. pallasina (Lamb.) Holmboe) fidelerinin büyümesi üzerindeki allelopatik etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Süs bitkilerinden elde edilen sulu özütler laboratuvar şartlarında çam fidelerine sulama suyu olarak uygulanmış ve onların etkileri 10 hafta boyunca haftalık olarak çam fidelerinin gövde ve dal uzamalarının ölçülmesi suretiyle tespit edilmiştir. Sonuç olarak; çam fidelerinin hem gövde hem de dal büyümeleri çalışmada kullanılan süs bitkisi özütlerinin tamamı tarafından ?t? testine göre kontrol gruplarıyla yapılan karşılaştırmada önemli derecede azaltılmıştır. Nispi büyüme dikkate alındığında; en yüksek büyüme engelleyici etki sardunya (Pelargonium zonale)özütleriyle görülürken, bu etki petunyayla ( Petunia hybrida)daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine allelopathic effects of ornamental plants (Pelargonium zonale, Begonia toran, Vinca rosea, Impatiens walleriana ve Petunia hybrida)on growth of black pine (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasina (Lamb.) Holmboe).The water extracts obtained from the ornamental plants were applied to the pine seedlings as irrigation water in laboratory conditions and their effects were determined by measuring elongations of stem and branchs of the pine seedlings weekly during 10 weeks. As a result, growths of both stem and branchs of the pine seedlings were decreased significantly by all of the ornamental plant extracts used in the study according to ?t? test comparing with control groups. In respect to relative growth, the highest growth inhibitory effect was seen by Pelargonium zonale extracts, whereas it was lower by Petunia hybrida.