Sorunlu biyokatıların aerobik stabilizasyonu
Aerobic stabilization of problematic biosolids
- Tez No: 295693
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada biyolojik arıtma çamurlarının tek başına ve ilave karbon kaynağı olarak prekot çamuru (mısır işleme fabrikası atıksu arıtma tesisi çamuru) ile organik evsel atıklarla birlikte havalı ortamda kompostlaştırılarak stabilizasyonu araştırılmıştır. İlave olarak, farklı hacim artırıcı maddelerin (yonga/sentetik malzeme) etkisi ortaya konmuş ve kompostlaştırma prosesi ile ilgili kinetik çalışmalar ile tür tayini çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle pilot ölçekli reaktörlerde, akabinde tam ölçekli aktarmalı ve statik yığınlarda kompostlaştırma çalışmaları yürütülmüştür. Pilot reaktörlerde yürütülen çalışmada, katkı malzemesi olarak kullanılan yonga ve sentetik malzemenin kompostlaştırma prosesine etkisi açısından belirgin bir fark gözlenmemiştir. Reaktörlerde, biyolojik çamurun ilave karbon kaynağı olmadan kompostlaştırılmasında ortamda yeterli kolay parçalanabilir karbon olmadığı görülmüştür. Çamura organik evsel katı atık ilavesi ile yeterli miktarda kolay parçalanabilir karbon sağlanamamıştır. Ancak, prekot ilavesi sisteme önemli miktarda kolay parçalanabilir karbon sağlamıştır. Aktarmalı ve statik yığınlarda yürütülen çalışmalarda biyolojik arıtma çamurlarının her iki teknikle de kompostlaştırılmasında evsel organik atık ile prekot katkısının iyi bir karbon kaynağı olduğu ve sekiz hafta sonunda stabil bir kompost ürünü elde edildiği görülmüştür. Kinetik çalışmalarda, reaktörlerde biyolojik ayrışabilirlik düşük, yığın kompostlaştırmada ise yüksek olmuştur. Statik yığınlarda, moleküler tekniklerle tür tanımlama çalışması sonucunda, tür profilinin farklı sıcaklık koşullarında farklı olduğu ve elde edilen sonuçların literatür verileri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aerobic compost stabilization of biological treatment sludge alone and with prekot (corn-processing wastewater treatment sludge) and organic household waste as additional carbon source was conducted. Additionally, effects of different type of bulking agents (wood chips, synthetic material) on composting have been revealed; furthermore kinetics of composting and bacterial culture is conducted. Within this coverage the study was conducted previously in pilot scale reactors than in full scale, windrow and static piles were used. According to the results from pilot reactor study there is no difference between the effects of wood chips and synthetic materials on composting process. During the reactor composting of biological sludge vithout any additional carbon source, it is exposed that there was not enough easy degradable carbon. Addition of organic waste to sludge did not supply the enough easy degradable carbon also. However, addition of prekot has supplied the important amount of easy degradable carbon to the process. The study which conducted on windrow and static piles showed that in composting of biological treatment sludge with these two techniques, addition of prekot and organic waste is a good source of easy degradable carbon and at the end of eight weeks stabilized compost product is produced. Kinetics of composting showed that the biodegradability in reactors are low, but its high in pile composting. Bacterial culture analyses in static piles with molecular techniques showed that the culture profile is different at different temperatures and the results are parallel to the data in other researches.