Helicobacter pylori enfeksiyonlu çocuklarda klasik tedaviye eklenen Hindiba inülini ilaveli Bifidobacterium lactis'in etkileri
Effects of inulin supplemented Bifidobacterium lactis adding on standart therapy in Helicobacter pylori infected children
- Tez No: 329711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA HANDAN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç H. pylori enfeksiyonu tedavisinde uzun yıllardır uygulanan klasik tedavi ile; direnç gelişimi, hastanın tedaviye uyumsuzluğu, ilaç yan etkileri gibi nedenlerle eradikasyon oranlarında ciddi düşüşler olmaktadır. Biz çalışmamızda H. pylori tedavisinde klasik tedaviye eklenen Hindiba inülini (prebiyotik) ilaveli Bifidobacterium lactis'in (probiyotik) H. pylori eradikasyonundaki rolünü, dispeptik semptomları ve antibiyotik yan etkilerini azaltmadaki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem B.E.Ü. Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Çocuk Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran, 6-16 yaş arası, günlük yaşam kalitesini etkileyecek tarzda ciddi dispeptik yakınmaları (karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek borusunda yanma, ağıza acı ekşi su gelmesi, kilo kaybı, hematemez, melena, kabızlık, ishal) olan hastalara altta yatabilecek patolojik durumu dışlamak amacıyla endoskopi yapıldı ve biyopsi alındı. Endoskopik biyopsi ile H. pylori pozitif saptanan 64 hasta randomize edilerek 2 gruba ayrıldı.1. grubu oluşturan 31 hastaya klasik tedavi; amoksisilin (50 mg/kg/gün, 14 gün) + klaritromisin (15 mg/kg/gün, 14 gün) + omeprazol (1 mg/kg/gün, 1 ay) verildi.2. grubu oluşturan 33 hastaya klasik tedavi ve 5 milyar CFU Bifidobacterium lactis + 900 mg hindiba inulini 2 hafta süresince eş zamanlı verildi. Tedaviye yanıt tedavi bitiminden 1 ay sonra C-14 üre nefes testi ile değerlendirildi. Negatif bulunan hastalarda H. pylori eradikasyonunun sağlandığı kabul edildi.Bulgular Klasik tedavi alan 1. gruptaki 31 hastanın 20'sinde (%64.5), klasik tedavi ve Hindiba inülini ilaveli Bifidobacterium lactis alan 2. gruptaki 33 hastanın 27'sinde (%81.8) H. pylori'nin eradike edildiği saptandı. 2. grupta eradikasyon oranı daha yüksek olsa da iki grup arasındaki fark istatistisel olarak anlamlı değildi (p=0.199).Semptomlarda değişiklik değerlendirildiğinde 1. gruptaki hastaların 4'ünün (%12.9) semptomlarında değişiklik olmadığı, 11'inin (%35.5) semptomlarında hafif azalma olduğu, 16'sının (%51.6), semptomlarının belirgin azalma olduğu saptandı. 2. gruptaki hastaların ise 1'inin (%3) semptomlarında değişiklik olmadığı, 7'sinin (%21.2) semptomlarında hafif azalma olduğu, 25'inin (%75.8) semptomlarında belirgin azalma olduğu saptandı. Semptomlardaki değişiklik açısından gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.093).Sonuç Çocukluk çağı H. pylori enfeksiyonunun eradikasyonunda klasik tedaviye eklenen Bifidobacterium lactis ve Hindiba inülininin, tek başına verilen klasik tedaviye üstünlüğü saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim; Due to the reasons such as the progress in resistance, patient?s response to therapy and drug side effects, there has been a serious decline in the ratios of eradication with the standard therapy, which has been applied for many years for the treatment of H. pylori infections. In this study, we have aimed at evaluating the role of Bifidobacterium lactis (probiotic) containing inulin (prebiotic) in the case of H. pylori eradication, the dyspeptic symptoms and its effects in reducing the side effects of antibiotics.Materials and Methods; In order to exclude any possible pathologic situations, the endoscopy and biopsy procedures were conducted on patients aged between 6 and 16 years having severe dyspeptic complaints that were likely to affect the quality of their daily life (abdominal pain, nausea-vomiting, reflux, weight loss, hematemesis, melena, constipation, diarrhea) and attended to Pediatric and Pediatric Gastroenterology Outpatients Clinic, at Bülent Ecevit University Hospital. Sixty four patients with H. pylori infection positive, identified by endoscopic biopsy, have been randomly classified into two groups. In the first group, 31 patients have been conducted to the standard therapy with amoxicillin (50 mg/kg/day, 14 days) + clarithromycin (15 mg/kg/day, 14 days) + omeprazole (1 mg/kg/day, a month). In the second group, 33 patients have been treated by the standard therapy with 5 billion cfu of Bifidobacterium lactis and 900 mg inulin in two weeks period concurrently. Succesful eradication was defined as a negative Carbon-14 urea breath test result 1 month after therapy discontinuation.Results; H. pylori eradication was achieved in 20 of 31 children receiving standart therapy (64.5%), and in 27 of 33 children receiving the standard therapy with Bifidobacterium lactis containing inulin (81.8%). Although the ratio of eradication was high in the first group, the difference between two groups was not statistically significant (p=0.199).It has been determined that in the first group, there was no change of symptoms in 4 patients (12.9%) and a slight relief of symptoms in 11 patients (35.5%) and a significant relief of them were noticed in 16 patients (51.6%). In the second group, there was no change of symptoms in 1 patient (3%) and a slight relief of symptoms in 7 patients (21.2%) and a significant relief of them were noticed in 25 patients (75.8%). The difference between two groups was not statistically significant (p=0.193).Conclusion; It has been detected that in terms of the eradication of H. pylori infection in children, the inulin supplemented Bifidobacterium lactis adding on standard therapy has no superiority over the standard therapy conducted alone.