Acil tıp uzmanlık öğrencilerinde iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini etkileyen faktörler
Levels of burnout and job satisfaction as well as their effecting factors, on the emergency medicine residents
  1. Tez No: 329844
  2. Yazar: İBRAHİM TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda Türkiye genelindeki acil tıp uzmanlık öğrencilerinde tükenmişlik ve iş doyumu düzeyleri ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmamız 1 Aralık 2012 ile 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışmamızda Acil Tıp Derneklerine kayıtlı elektronik posta adresi olan 410 acil tıp uzmanlık öğrencisine internet tabanlı anket sitesinde (www.surveymonkey.com) önceden hazırlanmış olan anket formu, elektronik posta yolu ile gönderildi. Toplam 167 kişiden geri dönüş oldu. Çalışmamızda Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış Maslach Tükenmişlik Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve Sosyodemografik veri formu kullanıldı. Maslach Tükenmişlik Ölçeği; duygusal tükenme (DT), duyarsızlaşma (DYS) ve kişisel başarı (KB) olmak üzere üç alt boyutta değerlendirildi. Çalışmaya katılanların çeşitli sosyodemografik özellikleri ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), İş Doyumu Ölçeği (İDÖ) puanları arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS v. 11.5.0 ve MedCalc v. 12.3.0 paket programları kullanıldı.Çalışmamıza katılan gönüllülerin büyük çoğunluğunu 25-29 yaş (%48,5) ile 30-34 yaş (%30,5) grubu oluşturmaktadır. Katılımcıların %59,3'ü erkek, % 40,7'si kadındı.Araştırmamıza katılanların DT, DYS, KB ve İDÖ puan ortalamaları sırasıyla 21, 10, 19 ve 36 olarak bulundu.Sosyal etkinliklere ayrılan haftalık saat ile iş doyumu arasında istatistiksel anlamlı (p0,05). Cinsiyet, sigara-alkol kullanımı ile tükenmişlik ve iş doyumu arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the levels of burnout and job satisfaction as well as their effecting factors, on the emergency medicine residents throughout Turkey.Our study has been conducted between 1 December 2012 and 31 December 2012 at the Mersin University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. In our study, a survey form pre-prepared at a web based polls web site (www.surveymonkey.com) was sent by e-mail to 410 emergency medicine residents, whose e-mail addresses were registered at Emergency Medicine Associations. We have received totally 167 feedbacks. Maslach Burnout Inventory, Job Satisfaction Scale and Sociodemographic Data Form were utilized, which had validity and reliability already assured in Turkey. Maslach Burnout Inventory is evaluated in three sub-levels, which consists of emotional exhaustion (EE), deperonalization (DP) and personal accomplishment (PA). Various sociodemographic properties of the participants were evaluated as well as the relation between their Maslach Burnout Invetory (MBI), and Job Satisfaction Scale (JSS) points. In evaluating the statistical data obtained in the study, SPSS v. 11.5.0 and MedCalc v. 12.3.0 package programs were utilized.Vast majority of the participating volunteers composed the group were between the ages of 25-29 (48,5%) and 30-34 (30,5%). Of the participants %59,3 were men and 40,7% were women.Average EE, DP, PA and JSS points of the participants were found to be 21, 10, 19 and 36, respectively. There was a significant (p0,05). No statistically significant correlation had to be found among gender, smoking-alchocol habits and burnout and job satisfaction. 8(p>0,05). Physicians with children had better personal accomplishment points with respect to those without children.According to the levels of the satisfaction for being an emergency medicine resident, there was a statistically significant difference from the standpoint of JSS and burnout points.