Acil serviste çalışan uzman hekimlerin ve pratisyen hekimlerin iş doyumu düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the job satisfaction levels of specialist physicians and practitioners working in the emergency department
- Tez No: 842251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Acil servislerde çalışan hekimler çeşitli faktörlere bağlı olarak tükenmişlik sendromuna girmekte ve iş doyumlarının azaldığı bilinmektedir. Bu çalışmada acil serviste çalışan uzman ve pratisyen hekimlerin iş doyumlarının karşılaştırılması ve ortaya çıkacak farklılıkları etlileyen, sosyodemografik ve diğer faktörelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olup örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 393 acil servis hekimi oluşturmuştur. Çalışmada, demografik sorular ve Minnesota İş Doyumu Ölçeğini içeren bir çevrimiçi anket formu kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında frekans analizi, ki-kare testi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz ve t-testleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 393 hekim dahil edildi ve bunların %57,3'ü erkek %42,7'sini kadınlar oluşturdu. Örneklemin çoğunluğu 26-30 yaş (n=142; %36,1) arasında saptandı. Katılımcıların 195'i (%49,6) pratisyen hekim, 198 (%50,4) ise uzman hekim olarak çalışıyordu. Tüm katılımcıların MİDO alt boyut puanlarına göre puan ortalamaları: genel iş doyumu 3,16; içsel doyum 3,38 ve dışsal doyum 2,82 olarak tespit edildi. Analizler sonunda uzman hekimlerin kongre/kurs/seminerlere katılma, tıbbi makale/yayın/textbook okuma, sendikaya üye olma, tekrar acil tıp uzmanlığını seçme, acil serviste çalışmayı tıp öğrencilerine ve diğer meslektaşlarına önerme oranının pratisyen hekimlerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Pratisyen hekimlerde ise işlerinin toplumda saygın bir statü vermesinden ve aylık aldıkları ücretten duydukları memnuniyetin uzman hekimlerden anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Tüm katılımcıların iş doyumunun orta düzeyde olduğu, içsel doyumlarının dışsal doyumlarından daha yüksek düzeyde olduğu ve uzmanlık durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Çalışma bulgularına dayalı olarak; acil serviste çalışan hekimlerin çalışma sürelerini azaltacak şekilde planlamaların yapılması, hekim sayısının artırılması araştırma örneklemi çalışmanın önemli bir sınırlılığı olduğundan, benzer bir çalışmanın farklı bir örneklemde yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that physicians working in emergency departments experience burnout syndrome due to various factors and their job satisfaction decreases. This study aimed to compare the job satisfaction of specialists and general practitioners working in the emergency department and to determine the sociodemographic and other factors that affect the differences that will arise. Materials and Methods: Our study is cross-sectional and descriptive in nature and its sample consists of 393 emergency room physicians selected by convenience sampling method. The study collected primary data using an online survey form that included demographic questions and the Minnesota Job Satisfaction Scale. SPSS v26 software was used to analyze the data obtained. Frequency analysis, chi-square test, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis and t-tests were performed within the scope of the study. Result: 393 physicians were included in our study and 57.3% of them were men and 42.7% were women. The majority of the sample was between the ages of 26-30 (n=142; 36.1%). 195 (49.6%) of the participants were working as general practitioners and 198 (50.4%) were working as specialist physicians. The mean scores of all participants according to their MIDO subscale scores are: general job satisfaction 3.16; Internal satisfaction was determined as 3.38 and external satisfaction was 2.82. As a result of the analysis; it was determined that specialist physicians attending congresses/courses/seminars, reading medical articles/publications/textbooks, becoming a member of a union choosing the emergency medicine specialty again and recommending working in emergency department to medical students and other colleagues was significantly higher than generalpractitioners. It has been determined that general practitioners satisfaction with the fact that their jobs give them a respectable status in society and the monthly salary they receive is significantly higher than that of specialist physicians. Conlusions: It was understood that the job satisfaction of all participants was at a medium level, their internal satisfaction was higher than their external satisfaction, and there was no significant difference according to their specialization status. Based on the study findings; It is recommended that plans be made to reduce the working hours of physicians working in the emergency department, the number of physicians should be increased, and since the research sample is an important limitation of the study, a similar study should be conducted with different sample.