Trakya'da kıvırcık koyunlarında abomasum ve ince bağırsak nematodları
  1. Tez No: 33004
  2. Yazar: CEM VURUŞANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT TÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
49 ÖZET Bu araştırma, Trakya. '“da (neıbehalarda kesilen kıvır-cık koyunlarının mide (afaDisasum) -. jncebağırsak nematod türlerirdn belirlenmesi ve sayısal dağılımlarının ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Yörenin durumunu yansıtacak şekilde Edirne s Kırklareli ve Tekirdağ- illerindeki il ve ilçe mezbahalarına (her ay değişik bir tanesine) gidilerek, mart 1992-şubat 1993 tarihleri arasında kesilen toplam 136 adet koyundan materyal temin edilmiştir. Bunların 96/-r3î. genç Cî yaşından küçük), 40 'ı erişkin C 1 yaşından büyük) hayvanlardan oluşmuştur. Cinsiyet yönünden ele aldığımızda ise 91'ini dişi 45'ini de erkek hayvanlar- meydana getirmiştir. Her hayvanın iki ayrı organından (mide-incebağırsak) örnekleme yolu ile seçilen erkek metodlar incelenerek tür idenifkasyonu yapılmıştır.Tüm hayvanların 87 adedi (% 63.9) derişik nematod türleri yi e enfekte bulunmuştur. Her iki organda 8 cinse ait 19 rtamatod türü bulunmuş, en yaygın tür 74 (%54) enfekte hayvan sayı sı ile 0-.circumcincta olmuştur-. Bunu takip eden türler-, en-fekte ettiğ-i hayvan sayaları ve oranları şöyle olmuştur? N. abnormal i s 63 * N.spathiger 56 ,B. trigoriocephalum 2 (%i>”Sadece abomasum ele alındılında, 6 cinse ait İ2 tür belirlenmiş; bunların. 'enfekte ettiği hayvan sayaları ve oranları dağılımı sırasıyla şöyle olmuştur: O.circumcincta 74,{%54), T.axei 56 (S4İ), O.tri-furcata 44 C%32>, H.contortus 43 , T.vitrinus 33 C%24),Tel. davtiani 17 (%I.2>, T. colubrif or-mis 16' , T.capricola. 13 (%10>, M. marshal 1 i 10 {%?>“ O.ostertaği 7 (%5), O. occidental is 3 (%2), N. f i 1 icollis 1(XÎ>.50 ince bağırsaklarda 7 cinse- ait 17 tür ortaya çıkmış bunların dağılımı şöyle olmuştur; N”abnormal i s 63 (%46), M. '. p at h i ger ve T. vitrinus 56 ( %4 1 ), N. -f i 1 i coî. 1 i b 47 ( %3S t, T.cnlubrJ-formss ve T.capricola 43- i%32>, T.a:, B. trigonocephalum 2 (3&İ), O.trifurcata, 0" ostertagi. ve Tel.davtiani 1
Özet (Çeviri)
51 'S U M M A R Y The Species of Ab omasum and Small Intestine NemaiodB in Kıvırcık Sheep at -Thrace The eiw of this investigation was to determine Kh.~- species of gastro intestinal nematode of Kivi.rc; k C a native breed) sheep at Thrace area.* Different areas in Thrace were paid a visit mounthly for a period of one year between March 1992-February 1993 = The materials were taken from a total of 136 slaughtered sheep coma from the provinces of Edirne, Kırklareli and Tekirdağ of Thrace. These animals consisted of 96 young (below one./&&!-) ?_tno 40 adults (old than one year), 91 female and 45 male. The identification of the species was made -from randomly -chosen male -nematodes obtained from two different organs < abomasum and sma1. 1 intestine of each animal ). Out of 136 animals, S? (63=9 %} were found infected with 19 neraatod species belonging to 6 genera. The. most prevalent species was O.circumcincta with a rate of 54% and the infection rates of other species were as -Follows: 46% for N« abnormal is, 44%. for T.vitrinus, 41% for- T.a; with M- marshal 1 i, 7 (5%) i th O.ostertagi, 3 f?%) with O.occidentalis. İ (1%> wi th. N. f i 1 icol 1 i with G-circumci: :t; 4 4 (3?«> with H.contortus and C.oncophora, 3 (%2) with T.probolurua and C.ncaasteri, 2 (1%) with B. tri gonocephai am, ± \1%) with IL tri -fur-cat «, 0. ostertagi anti TeLdö/tiani, Out of 96 young animals, 54 (56.2 %') ware found infected with 10 species belonging to 6 genera in. abomasi and :3 ipecies belonging to 5 genera in small intestines. Out of 40 adult animals, 33 (82.5 %) were found infected with İÎ species belonging to 5 genera nematode in abomasi and 17 species belonging to 7 gengr-a nematode in small intestines. From the point of view of sex, it is also found that 5'^" (64.8 %) out of 91 f amal e animals and 28