Kıvırcık ırkı koyun populasyonun bazı kalıtsal polimorfik kan proteinleri (hemoglobin ve transferrin) ile tüm kan (K) içeriği bakımından genetik yapısı
  1. Tez No: 67546
  2. Yazar: ABDULKADİR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İnanlı Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Kıvırcık koyunlarından alınan (109) kan örneğinde hemoglobin (Hb), transferrin (Tf) ve Potasyum (K) konsantrasyonu tipi tayin edilmiştir. Hb ve Tf tip tayinleri yatay nişasta jel elektroforezi ile, (K) tip tayini ise alev (flame) fotometrede yapılmıştır. Sürüde Hb genotipi bakımından Hb-AB ve Hb-BB olmak üzere iki tip gözlenmiş olup, Hb A geninin frekansı 0.0321 ve Hb B geninin frekansı ise; 0.9679 olarak bulunmuştur. Transferrin lokusunda ise sürüde; Tf A, Tf B, Tf D, Tf E, Tf M allelerince belirlenen 9 tane heterozigot (Tf AB, Tf AD, Tf AB, Tf AM, Tf BD, Tf BE, Tf BM, Tf DE, Tf MD) 4 taneside homozigol olmak üzere (Tf AA, Tf BB, Tf DD, Tf EE) 13 transferrin fenotipi gözlenmiştir. Sürünün tümünde Tf allellerinin frekansı ise; Tf A; 0.2844. Tf B; 0.27064 Tf D; 0.27064, Tf E; 0.1055, Tf M; 0.03669 olarak bulunmuştur. Potasyum konsantrasyon lokusunda bulunan HK ve LK allellerinin frekansı sırasıyla;0. 19 ve 0.81 olarak bulunmuştur. Yapılan genetik dengeye uyum testleri sonucunda sürü Hardy- Weinberg kuramına göre beklenen genotip frekansları dğılımına uygun bulunmuştur. Çeşitli Hb, Tf ve K konsantrasyonu tiplerine göre tüm kan (K) ve (Na) konsantrasyonlarının dağılımı mgr/100 mit cinsinden belirlenmiştir. Bu üç kan tipine göre (K) ve (Na) konsantrasyonları arasındaki çeşitli ilişkiler, korelasyon katsayıları ve regrasyon denklemleri ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total 109 Blood Samples from Kıvırcık sheep be were collected and analyzed for Hemoglobin, Transferrin types and concentration of Potassium and Sodium by mean of horizent starch-gel electrophoresis and flame photometer. Two hemoglobin types Hb-AB, Hb-BB were found to be present in the herd examined. The frequencies of allele HB^ and HBB in general avaroped 0.0321; 0.967 respectively. Five Transferrin alleles TfA, TfB, TfD. TfM, TfE were observed. Four homozigot genotype (TFAA, TfBB, Tf^D, TfEE) and nine heterezoygote genotypes (TfAB? TfAD, TfAE, xfAIVI^ TfAD, TfBE^ TfBM5 TfDE5 TfMD) were founü- m Kıvırcık breed. The frequency of transferrin alleles found in whole head were TfA=().28, TfB=0.27, TfD=0.27, TfE=0.10, TfM=0,03. The K^ and K^ frequencies in whole herd eas 0.19; 0.81 respective A comparation of observed phenotype frequencies with those expected under random mating showed the existence of genetic equilibrium (Hard-Weinberg equilibrium) in both (Hb, Tf and K) locus. The association between different polymorphic characters examined in both breed. The relationships between (Na) and (K) concentration according to the Tf, Hb and (K) concentration types were investigated, Na-K correlation coefficients and regression equations according to linear model was collocated. The significance of these findings were discussed.