Diyabetik farelerde Punica granatumun (Nar)metabolik durum ve pankreas adacık beta hücreleri üzerine etkisi
The effect of punica granatum (Pomegranate) on metabolic status and pancreatic islet beta cell in diabetic mice
  1. Tez No: 330044
  2. Yazar: ZEHRA DİYAR TAMBURACI USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKÇURİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tip 1 diyabet, pankreatik beta hücrelerinin proinflamatuvar sitokinler ve oksidatif stres nedeniyle kalıcı yıkımı ile karakterize otoimmun bir hastalıktır. Çalışmanın amacı immunosupresif, antienflamatuvar, antilipidemik, antidiyabetik ve antioksidan etkileri bilinen narın (Punica granatum) diyabetik beta hücreleri üzerindeki rejeneratif etkisini araştırmaktır. Çalışmada diyabet oluşturulan ve 3 gruba ayrılan farelerden nar grubuna (n:12) 0.1-0.2 ml/gün nar suyu verildi. İnsulin grubuna (n:10) kan glukoz düzeylerine göre 2-8 IU/kg/gün insulin glarjin uygulandı. Beş hafta sonunda çalışma ve kontrol grubununa (n:10) C- peptid, serum lipid, total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidatif durum (TOS) düzeyleri ve insulitis açısından pankreasları değerlendirildi ve insulin antikoru ile işaretlenen beta hücrelerinin sayımı yapıldı. Kan glukoz düzeyleri nar grubunda, insulin ve kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük seyretti. İnsulin ve kontrol grubu arasında fark bulunmadı. Üç grup arasında C-peptid düzeyleri ve lipid profili arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Nar grubunda TAS ve TOS değerleri insulin ve kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde farklı bulundu, ancak insulin ve kontrol grupları arasında fark gözlenmedi. Nar ve insulin grubunun beta hücre kapasitesi, kontrol grubununkinden anlamlı derecede yüksekti. Nar ve insulin grubu arasında fark bulunmadı. Ancak nar grubunda ortalama kan glukoz düzeyinin insulin grubuna göre anlamlı düşük olduğu görüldü. Ortalama kan glukoz düzeyleri insulin ve kontrol grubunda anlamlı farklılık göstermedi. Çalışmamızın sonuçları nar suyunun bilinen antiglisemik ve antioksidan etkilerini doğrulamaktadır. Her üç grupta insulitis derecesinin aynı olması STZ ile eşit şiddette enflamasyon oluşturulduğunun kanıtı kabul edilebilir. C-peptid düzeylerinin benzer olmasına rağmen, nar grubunda kan glukoz düzeylerinin anlamlı ölçüde düşük bulunması, insulinin periferik etkinliğinin arttığını düşündürmektedir. Nar grubunda fonksiyonel hücre kütlesinin kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunması nar suyunun adacık beta hücreleri üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu göstermektedir. Nar grubunda beta hücre kapasitesinin daha fazla olmasına karşın, C-peptid düzeylerinin farklı olmaması diğer iki grupta hiperglisemik stres altındaki hücrelerin kompansatris fazla insulin üretme eğilimleri ile açıklamak mümkündür
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is an autoimmune disease which is characterized by destruction of pancreatic islet beta cells due to cytokines and oxidative stress. Aim of this study is to investigate the regenerative effect of pomegranate (Punica granatum) on diabetic beta cells by means of immunosupressive, antiinflammatory, lipid lowering, antidiabetic and antioxidant functions. All of the mice were turned to be diabetic by streptozotocin and separated into 3 groups. One of the groups was pomegranate therapy group (n=12) to which 0.1 ? 0.2 ml/day pomegranate juice was given. According to blood glucose levels, 2-8 IU/kg/day insulin glargine was used in insulin therapy group (n=10). Third group was the control group. C-peptide, serum lipid, total antioxidant capacity and total oxidative status levels together with pancreas tissue to observe insulitis were evaluated and beta cells marked with insulin antibodies were counted at the end of 5 weeks. Blood glucose levels were significantly lower in pomegranate therapy group than insulin and control groups. There was no difference between insulin and control groups. There was no statistically significant difference among all 3 groups in terms of C-peptide and lipid profile. Total antioxidant capacity was significantly higher and total oxidative status significantly lower in pomegranate group compared to insulin and control groups; but they did not differ between insulin and control groups. Beta cell capacity of both pomegranate and insulin groups was significantly higher than control group whereas there was no difference between pomegranate and insulin groups. However, mean blood glucose level in pomegranate group was observed to be significantly lower compared to insulin group. There was no statistically significant difference between insulin and control groups in terms of blood glucose levels. This study confirms antiglisemic and antioxidant effects of pomegranate juice. Equality in degree of insulitis in all 3 groups can be accepted as the evidence for streptozotocin to cause same amounts of inflammation. Although C-peptide levels were similar, blood glucose levels were significantly lower in pomegranate group. This is thought to be due to an increase in peripheral activity of insulin. Amount of functional cells in the pomegranate group was significantly higher than control group. This can be explained by curative effect of pomegranate juice on islet beta cells. C-peptide levels were similar despite beta cell capacity being more in pomegranate group. This can be explained by compansatory increament in insulin production in other two groups under hyperglisemic stress